Dwie postacie, dwie ikony muzyki trance, dwa różne spojrzenia na muzykę trance. Obaj panowie w przeciągu tygodnia wydali swoje płyty. Przed państwem Manuel le Saux i John 00 Fleming! 17 UserComments

2 płyty tygodnia: Trance na wiele sposobów!

Artykuł dodano: 7 marca 2013, godz. 15:00
Odsłony: 5479x
Jerycho 1988: Odyseja Transowa vol. 21 dziś gościnnie w cyklu Płyta Tygodnia. Witam ponownie miłośników muzyki trance. W ubiegłym tygodniu mogliśmy odpłynąć przy upliftingowej odsłonie transowych rarytasów przygotowanej przez naszego kolegę Łukasza, a w tym w połowie też nas to czeka. Dziesiątka ta składać się bowiem będzie z utworów tylko dwóch artystów. Dwie postacie, dwie ikony muzyki trance, dwa różne spojrzenia na muzykę trance. Obaj panowie w przeciągu tygodnia wydali swoje płyty. Przed państwem Manuel le Saux i John 00 Fleming!


Manuel le Saux

Zaczynamy od Emanuela. Osobiście od bardzo dawna śledzę poczynania tego pana. Jego Extrema i Top Twenty Tunes to moim zdaniem najlepsze upliftingowe audycje. 25 lutego Manuel zaszczycił nas swoim debiutanckim albumem. Już samo wydanie go w Discover może świadczyć o tym, iż dostajemy wydawnictwo o wysokiej jakości. Ja postanowiłem z tej płyty wyselekcjonować pięć utworów. Na pierwszy ogień idzie When I Close My Eyes zamykający album. Wsłuchajcie się w ten utwór – jest to czysta melodia o bardzo podniosłym charakterze budowana przez piękne pianino.

When I Close My Eyes

Manuel Le Saux - When I Close My Eyes [Album Preview]


Kolejny utwór to również melodyczne cudeńko. Śmiem twierdzić, iż to jest jeden z najlepszych utworów na tej płycie, a nawet jeden z najlepszych w odniesieniu do tegorocznego upliftingu. Choć nie wiem czy mamy tu do czynienia z uplifting trance. Jest tu bowiem tyle rozwiązań, tyle melodii – mamy podniosły mszalny klimat, pianino od pani Sary Pollino, a nawet delikatne dźwięki skrzypiec (a może to jedynie moje wyobrażenie). Wystarczy zamknąć oczy i to po prostu poczuć. Coś pięknego.

The Journey

Manuel Le Saux - The Journey


Możemy sobie zadać pytanie: co się dzieje gdy spotyka się dwóch producentów klimatycznego upliftu? Tworzą po prostu arcydzieło. Manuel le Saux w kolaboracji z TrancEye wznieśli się na wyżyny muzyki uplifting trance. Co za melodia! Ten śpiew ptaków w breakdownie po prostu „niszczy”.

Beautiful Moments Of Life

Manuel Le Saux feat. TrancEye - Beautiful Moments of Life


Następny utwór, następna kolaboracja. Tym razem Manuel we współpracy z Asturi wysmażył nam pompatyczny utwór. Być może jest on dosyć schematyczny, jednak co mnie w nim ujęło to po raz kolejny niesamowity breakdown. Przypomina mi on trochę starego dobrego Andy Bluemana. Zresztą posłuchajcie sami.

Things We Will Never Forget

Manuel Le Saux feat. Astuni - Things We Will Never Forget


Przy wyborze ostatniego utworu miałem nie lada kłopot. Zastanawiałem się pomiędzy czterema utworami. Zdecydowałem się na Wonderland. O moim wyborze świadczy fakt, że jest to w moim odczuciu utwór o najbardziej klasycznym, dosyć intrygującym zabarwieniu.

Wonderland

Manuel Le Saux - Wonderland
John 00 Fleming

Tego pana raczej przedstawiać nie trzeba. Obecnie moim zdaniem dj i producent nr 1 na świecie. Jego nowy album One Hundred Ten WKO dla mnie osobiście już teraz jest najlepszym wydawnictwem tego roku. Trudnym zadaniem było więc wybranie pięciu utworów, no ale udało się. Zaczniemy więc tym czym zakończyłem 19 odyseję. Wybaczcie, że po raz drugi rzucam tutaj ten utwór, ale w pełnej wersji ten kawałek po prostu miażdży. Klasyczny progresywno – psychodeliczny klimat, kosmiczny motyw. Majstersztyk!

5000 Light Years From Earth

John 00 Fleming - 5000 Light Years From Earth


Przy kolejnym utworze musimy złapać haust powietrza i zanurzyć się w głębiny JOOF-owskiego oceanu. Oryginalność tego tracka polega na filmowym motywie. Nie jest to kawałek psy transowy, niemniej brzmienie, pewna doza progresywności i specyficzna konwencja są naprawdę urzekające.

340 Million Pixels

7) John 00 Fleming-340 Million pixels by john00flemingA teraz prawdziwa psychodeliczna bomba. Niesamowita perkusja, niesamowita elokwentność instrumentalnych dźwięków, niesamowity męski chórek (a może to znowu wyobraźnia mnie ponosi), w końcu niesamowita retrospekcja pewnej wypowiedzi doskonale wbudowana w całość tegoż utworu. Kawałek ten jest po prostu 9 minutową ucztą (niestety na razie dysponujemy jedynie wersją 3 minutową), za pomocą której możemy rozkoszować się dosłownie wszystkim z czego słynie John 00 Fleming.

The Stroke Of The Midnight Hour

5) John 00 Fleming-The stroke of the midnight hour by john00fleming


Na nowej płycie JOOF-a znajdziemy tylko jedną oficjalną kolaborację. Niemniej współpraca Johna z Dejanem Jovanovicem znanym jako Lyctum jest naprawdę zacna. Dostaliśmy podniosły psychodeliczny kawałek, który mówiąc kolokwialnie na parkiecie swoje zrobi.

Colliding Galaxies

John '00' Fleming & Lyctum - Colliding Galaxies


Na koniec natomiast zamykamy oczy i połykamy każdy dźwięk z kończącego album Time Lapse NGC-2264. Wzruszający motyw, wzruszająca „flegmatyczność”. Doskonałe zwieńczenie doskonałego albumu.

Time Lapse NGC-2264

12) John 00 Fleming-Time lapse NGC-2264 by john00fleming


Tym samym dobrnęliśmy do końca naszej odysei. Co prawda odwiedziliśmy jedynie dwie „wyspy”, ale mam nadzieję, że wielu z was bynajmniej na jednej z nich zostanie na dłużej. Ja wybieram obie. Za tydzień kolejne rarytasy od Łukasza, a teraz ja się żegnam i odpływam dalej podziwiać światy stworzone przez „naszych” wybitnych artystów ;)

Paweł, Jerycho 1988.
Komentarze
 • UcieX7 marca 2013, godz. 16:23
  John 00 Fleming-340 Million
  Nuta trochę kojarzy mi się z brzmieniami Chemical Brothers i mi najbardziej podeszła :) Poza tym raczej nie moje klimaty, ale na pewno czuć tu czysty trance, który zachwyci wymagających słuchaczy tego gatunku :)
  P.S. Niedługo powinien się pojawić DNB TOP7, gdzie też skupiłem się na albumie - co za zbieg okoliczności :d
 • stereo20007 marca 2013, godz. 17:54
  John 00 Fleming,jego album jest nieziemski,absolutnie przyłączam się tego by nazwać go albumem roku,moje wysokie wymagania zostały zaspokojone w 101%....słucham,słucham i ciągle mi mało...dawno tak nie miałem...dajcie go na jakiś event w Polsce:)może Sunrise...
 • Jerycho19887 marca 2013, godz. 17:59
  Wczoraj jak wybierałem materiał do listy to jeszcze nie było pełnych wersji trzech kawałków od JOOF-a ;) Jednak dzisiaj już są więc wrzucam je tutaj w komentarzu:
  John 00 Fleming - 340 Million Pixels

  John 00 Fleming - The Stroke Of The Midnight Hour

  John 00 Fleming - Time Lapse Ngc 2264

  UcieX a czy ten album, na którym się skupiłeś to nie jest przypadkiem pewne dzieło pana S.?
 • UcieX7 marca 2013, godz. 18:14
  @ Jerycho1988
  Nie, akurat to nie album Seby :D Jest to album składający się z 30 utworów, różnych artystów, których połączyła jedna idea. Album raczej mało popularny, dlatego się na nim postanowiłem skupić, bo na pewno jest warty uwagi :)
 • Luc Deep7 marca 2013, godz. 18:28
  The Stroke Of The Midnight Hour----o ****a co za miazga, ale zarazem jednak charakterystycznie dla Fleminga subtelna!!!!Póki co mój najlepszy transowy numer tego roku:) Zapowiada się nieziemski album, który mam nadzieje jak najszybciej zdobędę na CD.
  Le Saux również na dobrym poziomie (zwłaszcza kawałek z TrancEye) jednak to nie ta sama liga co J00F. Manuel, pamiętam zagrał rewelacyjnego seta na enTrance 2007, ale w ogóle cóż tam był za potężny skład:):)
  Genialna robota Jerycho!!!

  jeżeli chodzi o motyw "śpiew ptaków" to równie piękny jest w zaskakującym numerze Schossow'a:

  Marcus Schossow Pres. Progresia - Galandia (Original Mix)[HQ]


 • zthrx7 marca 2013, godz. 19:37
  J00f to niesamowity facet. Ciągle uśmiechnięty i cały czas żartuje, na Electiku takie jaja odprawialiśmy za sceną, szczególnie jak tryskała woda, że śmiechom i swawolom nie było końca ;)
 • DjRules7 marca 2013, godz. 19:58
  @Jerycho1988
  Sprawdz sobie tą audycje którą prowadzi Dj Phalanx moim zdaniem bardzo dobre upliftingowe kawałki:)
  DJ Phalanx - Uplifting Trance Sessions EP. 120 / powered by uvot.net #wearetrance
 • Seba21107 marca 2013, godz. 22:51
  Manuel le Saux to jest gość,ciągle w świetnej formie,chciałbym go usłyszeć u nas....
 • CK19868 marca 2013, godz. 11:20
  3x zdecydowanie

  ZDECYDOWANIE NAJBARDZIEJ PODCHODZI MI TRANCE FLEMINGA

  ZDECYDOWANIE 5000 LIGHT YEARS FROM EARTH MIAZDZY SUTY

  ZDECYODWANIE 5000 LIGHT YEARS FROM EARTH JEST MEGA PODOBNY DO FINDING GANESHA, NAJLEPSZY UTWÓR POPRZEDNIEGO ALBUMU :)
 • chudy5d8 marca 2013, godz. 15:12
  Muszę znaleźć czas na przesłuchanie albumu Fleminga, ale 5000 Light Years From Earth absolutnie mnie zmasakrowało, gdy słyszałem to w Global Trance Grooves. Mistrzowsko utrzymany klimat, cudny utwór.
  No i Le Saux, też nietknięty... kurcze, za duże zaległości ostatnio mam.
 • toudi269 marca 2013, godz. 08:49
  Trzeba napisać petycje do JOOF-a, żeby skomponował jakiś soundtrack do filmu,bo znakomicie potrafi budować atmosferę swoimi kawałkami;)))))Mistrzowski album:)
 • baartec9 marca 2013, godz. 17:06
  Tytuł artykułu powinien brzmieć: 2 Bomby tygodnia ;)
 • stereo200011 marca 2013, godz. 18:59
  John '00' Fleming - The Fires Of Chameleon
  masakra:)
 • R211 marca 2013, godz. 23:45
  Skoro tyle jest miejsca na JOOF'a np. na ftb to wypadałoby, żeby wreszcie zagrał parę godzin w godnych warunkach w jakimś gorącym miejscu w Polsce, może INQ ?
 • FuDiTraNceBOY12 marca 2013, godz. 02:57
  Obie plyty obu wykonawcow sa swietne!
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (17)
Popularne newsy
1koment.Morillo zmarł od przedawkowania trzech rodzajów narkotyków Morillo zmarł od przedawkowania trzech rodzajów narkotyków 20 października, godz. 20:00