ClubRinger to nowa Polska formacja klubowa która szturmem podbija nie tylko polski rynek muzyczny. Dwaj przyjaciele Janardana oraz DJPrimo obrali sobie za cel osignięcie sukcesu w branży muzycznej i wielkimi krokami zbliżają 0 UserComments

ClubRinger - Polska formacja klubowa

Artykuł dodano: 3 lipca 2002, godz. 01:05
Odsłony: 3161x

ClubRinger to nowa Polska formacja klubowa która szturmem podbija nie tylko polski rynek muzyczny. Dwaj przyjaciele Janardana oraz DJPrimo obrali sobie za cel osignięcie sukcesu w branży muzycznej i wielkimi krokami zbliżają się do upragnionego celu. Pewnym sukcesem w ich karierze jest na pewno umieszczenie swoich produkcji na skladankach wydawanych nakladem Magic Records/Universal (Bravo Hits, Bravo Party, Dziewczynam, Popcorn); Hit'n'Hot (Dance Action, Tachno Traxx) a także Avex Traxx Japan (UltraDance). Już niebawem ukaże się ich najnowszy debiutancki album. Mamy nadzieję, że niejeden kawałek z tego krążka stanie się hitem w klubach w całej Europie, gdyż brzmienie utworów firmowanych przez ClubRinger nie różni się niczym od brzmienia muzyki wykonawców z zachodu. Janardana oraz DJPrimo zgodzili się na szczerą rozmowę ze mną za co jestem im niezmiernie wdzięczny. Mam jednocześnie nadzieję, że na tej rozmowie nasza znajomość się nie zakończy i będziemy mogli w przyszłości informować was o kolejnych osiągnięciach formacji z Pruszkowa.

Compod: W chwili obecnej ClubRinger nie jest jeszcze dość dobrze znany, lecz to chyba przez to, że dopiero od niedawna pracujecie pod tym szyldem.

ClubRinger: Dokładnie. Wcześniej nasze produkcje ukazywały sie pod przeróżnymi nickami (między innymi: Janardana, Sky, C-Side, Foxie, Speedy Matt, Love System, Miss Love, D.J.Primo. oraz inne)

Compod: Powiedzcie coś więcej o projekcie ClubRinger.

ClubRinger: Tak więc ClubRinger z założenia ma być i jest projektem klubowym. Wcześniej produkowalśmy dużo muzyki dance, natomiast w tym ostatnim projekcie chcemy skupić się na produkcji komercyjnej muzyki klubowej. Nazwijmy to umownie club-trance.

Compod: Czy clubringer to tylko muzyka klubowa ?.

ClubRinger: ClubRinger - tak. Natomiast niejako równolegle realizujemy inne nasze projekty. Między innymi pracujemy nad zleceniami innych grup dance. Wykonujemy remiksy oraz masteringi utworów tanecznych. W sumie stworzyliśmy już kilkadziesiąt remiksów dla polskich formacji densowych takich jak Zero czy N-Joy itp.

Compod: Studiując bardzo uważnie waszą stronę wyczytałem, że wasze produkcje znalazły się na składankach takich jak: Bravo Hits, Bravo Party, Dziewczyna, Popcorn, UltraDance, Dance Action czy tez Techno Traxx wydanych nakładem Magic Records/Universal, Awex Traxx Japan, Hit'n'hot. Czy były to wasze kompozycje czy remiksy innych wykonawców?.

ClubRinger: Zgadza się. Były to nasze autorskie kompozycje, (głównie Janardan'y) które zostały sprzedane zachodnim jak również i polskim firmom fonograficznym a następnie zostały wydane na topowych składankach pod różnymi nazwami.

Compod: Z jakimi wykonawcami współpracujecie przy produkcji remiksów ?. Czy są to tylko artyści z polski?.

ClubRinger: Nie tylko. Szczególnie ostatnio dostajemy także zlecenia zachodnich producentów. Jest on wydawany pod zachodnim szyldem z dopiskiem [ClubRinger remix]

Compod: Jakie jest wasze instrumentarium ?.

ClubRinger: Pracujemy głównie na wirtualnych analogach takich jak: VirusC, Waldorf, SuperNova i ostatnim naszym nabytku NordLead 3. Do tego dochodzi oczywiście kilka innych zabawek jak automat perkusyjny, sampler, 2 komputery z kartami Pulsar, o dość znacznej mocy obliczeniowej, masa softu, profesjonalne odsłuchy oraz odpowiednie pomieszczenie dzięki któremu możemy w miarę komfortowo nagrywać wokale.

Compod: Dzisiejsze komputery osobiste sa na tyle wydajne, że praktycznie każdy początkujący muzyk ma do dyspozycji całe studio nagrań w swoim domu. Ilość oprogramowania też jest oszałamiająca, jakich programów Wy używacie do obróbki dźwięków, tworzenia kompozycji ?.

ClubRinger: No widzisz ... to się zgadza lecz sytuacja zmienia sie kiedy mówimy o profesjonalnym tworzeniu muzyki. Nic nie jest w stanie zastąpić zewnętrznych (rzeczywistych) urządzeń. Kilkakrotnie spotkaliśmy się z opinią, że nie mogliśmy sprzedać utworu zachodniej wytwórni bo jak to określono "za bardzo wieje wschodem". Wtedy tez trzeba było praktycznie od początku przearanżować całość i było by to po prostu niemożliwe gdyby nie zewnętrzne syntezatory + kompresory. (chodzi o uzyskanie odpowiedniego brzmienia calości). Tak więc na dzień dzisiejszy komputerów używamy w zasadzie do budowy aranżu oraz zgrania i obróbki całości. Nie zmienia to faktu, ze dzięki PC i odpowiedniemu softowi można uzyskać dobre efekty w zupełności wystarczające do amatorskiej i półprofesjonalnej pracy. Powiem więcej ... jako, że Janardana robi masteringi wszystkiego co wydaje na polski rynek Magic Records mamy możliwość wglądu w najnowsze produkcje taneczne przychodzące nie tylko od dużych i znanych ale i małych i średnich producentów. W wielu z nich po prostu słychać, że robione były na komputerze (np. dość popularne sa syntezatory programowe firmy Native Instruments). Czasami poziom techniczny niektórych zachodnich produkcji jest - delikatnie mówiąc - cieniutki ...

Compod: Materiał finalny składacie w wynajętym studiu ?.

ClubRinger: Nie. Dorobiliśmy się już własnego studia. Oczywiście dużo jeszcze musimy w nie zainwestować i pewnie zawsze będziemy musieli inwestowac żeby być na topie sprzętowym, chociażby z uwagi na prosty fakt, że cały czas produkowane są coraz to nowsze i lepsze urządzenia.

Compod: Jakie były wasze początki, w jaki sposób zaczynaliście ?.

ClubRinger:

Janardana - ja od początku (czyli ok 10 lat temu) interesowałem się muzyką taneczną, komputerami oraz realizacją dźwięku. Stworzyłem wiele projektów dance - mniej lub bardziej komercyjnych, zawsze jednak największy nacisk kładłem na to, zeby utwory podobały się jak największej ilości słuchaczy. Zaczynałem na programie Cakewalk :) następnie tak samo jak djprimo - Cubase, Reason, FL a teraz już urządzenia zewnętrzne, które brzmią naprawdę dużo lepiej od softu.

djprimo - ja zaczynałem jako d.j. następnie zacząłem interesować się muzyką "od kuchni". Na komputerze tworzyłem proste beaty, które stopniowo zaczęły przeradzać się w pełnowartościowe utwory. Swoją przygodę rozpocząłem od Amigi i ProTracker'a, następnie był PC i MadTracker. Kolejny etap to Reason, FL, Cubase + softsynth'i no a teraz już studio i rozwiazania studyjne.

Jakiś rok temu dzięki internetowi poznałem Janardana. Nasza znajomość powoli przerodziła się w przyjaźń i zaczęła nabierać namacalnych efektow :) Zostałem zapraszany do jego studia i pomagałem w klubowych remiksach niektórych utworów. Jako, że urodziłem się i mieszkałem na drugim końcu polski pod zachodnią granicą w końcu zdecydowałem się przeprowadzić do Warszawy dzięki czemu mogliśmy zacząć w pełni profesjonalną wspolpracę.

Compod: Czy młodzi polscy artyści tworzący muzykę mają duże szanse na zaistnienie w świecie muzycznym?. Co byście - jako producenci - im poradzili ?.

ClubRinger: Rozmawiamy o scenie klubowej a więc ... niestety nie maja dużych szans :(
Zreszta to nie tylko dotyczy nas - Polakow - ale i innych narodowości. Światowy rynek muzyki tanecznej (a w zasadzie ta jego klubowa cześć) jest bardzo hermetyczny. Zachodni producenci - owszem - kupią utwór np. od Polakow ale nie będą ich promować jako tworców. Zresztą po co, skoro mają już wypromowane swoje grupy i taki kawałek może ukazać się pod szyldem np. CJ Stone (nie trzeba wydawać pieniędzy na promocję nowego artysty). A jeżeli wprowadzana jest na rynek nowa twarz, to działa to z reguły na zasadzie lokalnego patriotyzmu, którego Polakom niestety brakuje.

Compod: Jak oceniacie polską scenę muzyku klubowej?.

ClubRinger: Praktycznie nie istnieje :( Oczywiście są jakieś pojedyńcze projekty, jednak to nie wystarczy .... Fakt jest taki, że w Polsce na dzień dzisiejszy nie sprzedaje się nic oprócz Ich Troje, ewentualnie nieco hop-hop'u i radiowego pop'u. Nikt więc nie zainwestuje złotówki w projekt klubowy a co za tym idzie młodzi twórcy "giną gdzieś po drodze" :(

Compod: Święta racja. Zmieńmy troszkę temat. Planujecie wydanie swojej autorskiej oficjalnej płyty. Na jakim etapie aktualnie jesteście ?.

ClubRinger: W zasadzie mamy już cały materiał. Jednak ze względu na to co powiedziałem wcześniej chcielibyśmy zostać wydani na zachodzie. Bardzo prawdopodobny jest fakt, że w Polsce w ogóle nasza płyta się nie ukaże chyba, że zostanie wydana przez Magic Records z ramienia firmy Universal.

Compod: W jakim klimacie będzie utrzymany Wasz nowy album ?.

ClubRinger: Na pewno klubowym. Powiedzmy, że inspirowały nas zespoły takie jak: Aquagen, Blank & Jones, Paul Van Dyk, CJ Stone itp.

Compod: Plyta będzie wydana nakładem wytwórni, czy bedzie to wasze wydawnictwo?.

ClubRinger: Najprawdopodobniej nakładem Ministry of Sound w Niemczech lub Anglii.

Compod: Wiem, że zakończyliście prace nad coverem utworu "I Was Born To Love You". Czy ten właśnie singiel będzie promował wasz nowy album ?.

ClubRinger: Mamy taka nadzieję. Jednak na dzień dzisiejszy jeszcze nie do konca została wyjaśniona sprawa praw autorskich oryginału :( Bardzo prawdopodobne jest także, że użycie oryginalnego głosu Freddiego Mercurego będzie niemożliwe (nieopłacalne - kosztuje to okolo 50.000 USD). Wtedy wokal zostanie dograny z udziałem innego wokalisty.

Compod: Oprócz wydania singla promocyjnego, dobrym zrodlłem promocji byłoby też nakręcenie videoclipu. Czy myśleliście o tym ?.

ClubRinger: Oczywiście. Sytuacja z naszym coverem wygląda tak, że najprawdopodobniej ukaże się singiel jednak jako wydawnictwo Club DJ's vs. ClubRinger. Niedawno dowiedzieliśmy się także, że remiks do naszego utworu będzie robić Aquagen, Cosmic Gate i CJ Stone (!) i zależnie od tego, która wersja spodoba się publiczności - do tej wersji będzie realizowany klip. Jednym słowem, jeżeli nasza wersja się obroni jestśsmy na Vivie :)

Compod: Bardzo mnie ciekawi jak wygląda pisanie przez was muzyki i ile średnio przeznaczacie czasu na skomponowanie jednego utworu.

ClubRinger: Jako, że mieszkamy bardzo blisko siebie, praktycznie całymi dniami (i nocami :) przesiadujemy w studio. Jednak tworzenie muzyki (nawet jej tanecznej odmiany :) to nie obieranie ziemniaków i czasowo rozkłada się to bardzo różnie. Przykład: Nasz cover "I Was Born To Love You." powstał w 2 dni ale jego "dopieszczanie" trwalo już dłużej. Natomiast niedawno powstała wersja na winyl, dla d.j.

Compod: Także koncertujecie, wasz najbliższy koncert odbędzie się 5 lipca w klubie "Eden" koło Tarnowa. Czy dużo koncertujecie ?.

ClubRinger: Jeżeli tylko mamy ofertę od organizatorów. Może dodam, że kolejny nasz występ najprawdopodobniej odbędzie się 11/ 12 sierpnia w Gdyni a zagramy tam wraz z innymi grupami dla około 10 000 osob. Natomiast ten koncert w klubie "Eden" będzie w pewnym sesie szczególny, gdyż jednocześnie będzie to spotkanie osób z polskiej branży klubowej. Obecnych ma być około 50 d.j. (z czego grać będzie oczywiście tylko kilku) oraz kilka grup tworzących muzykę klubową. Na miejscu będzie takźe Viva Polska oraz TVN. Dzięki znajomosci naszego kolegi (organizatora całości Edy'iego z grupy Project Stigma) operatorzy z TVN bedą filmować calość i ma powstać z tego teledysk a'la All Stars.

Compod: Impreza rzeczywiście zapowiada się bardzo interesująco. Czy po wydaniu najnowszego krążka planujecie duża trasę koncertową w ramach promocji albumu ?.

ClubRinger: To wszystko będzie zależało od wytwórni fonograficznej i przeprowadzonej przez nich promocji. Na pewno będziemy grali liveacty i sety d.j.

Compod: Można was zobaczyć poza granicami naszego kraju ?.

ClubRinger: Po wydaniu płyty napewno.

Compod: Który z waszych kawałków uważacie za najlepszy ?.

ClubRinger: Chyba nie ma tego jednego.

Compod: Jakie są wasze marzenia ?.

ClubRinger: Lepsze studio, lepsze studio, lepsze studio :)

Compod: Jakie macie plany na przyszłość ?.

ClubRinger: Będziemy dalej robić swoje. Jak już zaistniejemy na dobre na rynku, będziemy też czynnie pomagać innym młodym twórcom muzyki tanecznej.

Compod: Czy patrząc na swoją dotychczasową kariere jesteście z niej zadowoleni, czy może chcielibyście coś zmienić ?.

ClubRinger: Nie można jeszcze tego nazwać karierą ale udało nam się osiągnąc tyle, że możemy "żyć z muzyki" i całkowicie się temu poświecić.

Compod: I zapewne każdy młody artysta marzy, aby mógł "żyć z muzyki". Na zakończenie powiedzcie jak podoba wam sie nowy Wortal Muzyki Klubowej FTB.pl ?.

ClubRinger: Rewelacja. Dobrze, że powstaliście !

Compod: Bardzo serdecznie dziękuję za wywiad w imieniu całej ekipy FTB.pl

ClubRinger: My rownież. Pozdrawiamy całą załogę FTB i życzymy powodzenia.

Compod: My także życzymy wam powodzenia.

* * *

Promocyjne produkcje ClubRinger:

  1. ClubRinger - Freddie I was born to love you (Dance RadioEdit Rmx) [03:45]
  2. ClubRinger - Eden (Instrumental Version) [08:52]

(dziękujemy za zgodę na udostępnienie plików mp3)

* * *

OFICJALNA STRONA FORMACJI ClubRinger

Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)
Popularne zdjęcia z imprez
92zdjęćZdjęcia z imprezy 10032018 Sobota10032018 SobotaAntidotum64zdjęćZdjęcia z imprezy 2402201824022018Antidotum