Kiedy dokładnie w klubowym języku pojawiło się słowo "drop"? Kto go użył po raz pierwszy i w kontekście jakiego utworu? Czy pojawiło się dopiero przy dubstepach albo big roomach, czy wcześniej... 32 UserComments

Cytat tygodnia: 'Chcę zabierać w podróż, a nie rzucać dropami'

Artykuł dodano: 12 września 2013, godz. 11:11
Odsłony: 7486x
Kiedy dokładnie w klubowym języku pojawiło się słowo "drop"? Kto go użył po raz pierwszy i w kontekście jakiego utworu? Czy pojawiło się dopiero przy dubstepach albo big roomach, czy wcześniej, przy electro-house'ach? A może raczej tech-trance'ach? Nie wiemy, ale jedno jest pewne - w ostatnich sezonach termin "drop" robi zawrotną karierę i nic nie wskazuje na to, żeby przyszłość "dropów" była zagrożona. 


Gdyby ktoś jeszcze nie miał przyjemności z tym zwrotem, przypominamy - "drop" to motyw wchodzący tuż po breakdownie i build-upie, z założenia mający urwać głowę słuchaczowi, zachwycić go krótkim, acz skutecznym zestawieniem dźwięków i odpowiedniego brzmienia tak, żeby każdy kolekcjoner "dropów" mógł powiedzieć: "wow, jest pier###nięcie", "jest czad", "takiego dropa jeszcze nie było" - i bynajmniej nie piszemy tego ironicznie. Nawiasem pisząc naszym zdaniem "dropy" to wcale nie jest taki nowy wynalazek, podobne rzeczy działy się po breakdownach kawałków, które 10 lat temu grał na Trance Energy (i wielu polskich eventach i festiwalach) chociażby Johan Gielen.  Przykład pierwszy z brzegu, kawałek z 2002 roku. 

Armani e Ghost - Airport [HD]

Problem w tym, że kiedyś kawałki z takimi "dropami" pojawiały się w setach didżejów raz na jakiś czas, żeby nie zanudzić publiczności. A dziś? Dziś wygląda na to, że publiczność chce być zanudzana, bo domaga się konkretnego "dropa" co kilka minut. A może wcale tak nie jest, tylko DJ-e idą na łatwiznę? 

W najnowszej rozmowie z Mixmagiem tematem "dropów" zajął się Armin van Buuren, który uważa to zjawisko za największą zmianę w świecie muzyki tanecznej na przestrzeni ostatnich 5 lat:

"Teraz wszystkim chodzi tylko o breakdown i "dropa". Ja chcę zabierać ludzi w podróż, a nie rzucać kolejnymi dropami. Podczas zbliżającej się trasy Armin Only zamierzam powrócić do moich trancowych korzeni. Mam nowego reżysera, całkiem nowy zestaw wokalistów, nowy temat i kilka atrakcji specjalnych". 

Marco V - Red Blue Purple
Komentarze
 • Dj_miszel12 września 2013, godz. 11:20
  Ja też mam już dosyć tych dropów to co działo się na sunrise festival w kołobrzegu to była masakra na 2 scenach same dropy non stop.. :(
 • marcoss8112 września 2013, godz. 11:25
  Słowo "drop" funkcjonowało od dawna (jak nie od zawsze), tylko nigdy na taką skalę jak dziś.
 • Dave Schiemann12 września 2013, godz. 11:36
  Zgadza się, funkcjonowało od dawna ale nie na taką skalę. U mnie pojawiło się na początku 2010 i nawet nazwaliśmy tak kawałek wraz z Jonasem Stenberg'em. http://www.beatport.com/release/the-drop/2303[...]
 • UcieX12 września 2013, godz. 11:38
  Nie chce rzucać dropami a sam jakiś czas temu stworzył remix z takim dropem:
  Mark Knight & D.Ramirez V Underworld - Downpipe (Armin van Buuren Remix)

  No i w końcu niektórzy mają dość dropów, bo wszyscy jadą jednym schematem i ile można słuchać tego samego.

  No i dzięki za przypomnienie mi Red Blue Purple, który urywał mi zawsze głowę na Protectorze w Brzeskach. Kocham ten kawałek :D
 • Sojka12 września 2013, godz. 11:50
  Dobry drop nie jest zły. Na eventach takie coś sprawdza się znakomicie, a przecież chyba o to chodzi? Utwory bardziej pływające i klimatyczne moim zdaniem bardziej nadają się do posłuchania w domu dla chillout'u, czy po prostu, żeby coś przyjemnego leciało w tle, gdy zajmujemy się czymś innym. Na evencie musi być moc, a pływaki tylko wszystkich usypiają na imprezach :)
 • marcoss8112 września 2013, godz. 11:53
  UcieX: tyle,że wg mnie Armin tutaj starał się postawić na porywający groove (przywołujący czasy, gdy zdarzało mu się przemycać do swoich setów taki "Shakedown" Ali Wilsona), a nie jakieś hardwellowe boom, na co zdecydowałby się co drugi producent, który strasznie chce "wejść do gry". Mógł to dopieścić, ale naciąganą czwórkę mogę mu dać za ten remiks :)
 • machal12 września 2013, godz. 11:53
  powrócić do trancowych korzeni hmmm :) ? Jeżeli będzie AO gdzieś bliżej niż w Holandii to why not na Mirage wybawiłem się magicznie ale sam punkt główny był jeszcze kimś w ogóle innym od dwóch lat nie poznaję typa
 • UcieX12 września 2013, godz. 12:01
  @ marcoss81
  Masz rację. Tutaj jeszcze był na utwór jakiś pomysł, nie poleciał totalnie nudnymi i oklepanymi schematami no i nie brzmi źle, ale ogólnie wolałbym, żeby Armin nie skupiał się na takim napiździaniu i mam nadzieję, że to taka odskocznia u niego.
 • DjRules12 września 2013, godz. 12:26
  Das Licht - Trilogie
 • Devonish12 września 2013, godz. 12:29
  Dobry "drop" nie jest zły.
  Johan Gielen - Madness at Viva Nightclub
 • DjRules12 września 2013, godz. 12:33
  @Devonish Holy Fuck.....OH My God :)
 • UcieX12 września 2013, godz. 12:38
  Abel Ramos - Electrofun (E-Craig remix)

  Utwór który moim zdaniem rozpoczął modę na dropy ;) (4:23)
  Potem już zaczęły regularnie pojawiać się takie brzmienia.
 • 11dante12 września 2013, godz. 12:42
  100% racji dla Sojka. czasy sa takie, ze jak lubisz "polatac" i poplakac w poduszke to sluchaj trance'u, a jak chcesz sie pobawic i potanczyc zarzuc dropem ;)
 • acidapple12 września 2013, godz. 12:43
  @Uciex pamiętam ten utwór w klubach robił naprawdę dobrą robotę, to było coś świeżego wtedy, ale teraz to przesadzają idziesz do klubu, a tam przez całą noc albo melodyjka aviciiego albo dropy różniące się tylko tonem :/
 • AlaNiemiec12 września 2013, godz. 12:53
  @Sojka + 1
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (32)