Jonas Steur (Estuera)

Jonas Steur (Estuera)
Kraj:
Belgia
www:
http://www.jonassteur.com

Jonas Steur przez bardzo długi czas był dla mnie ikoną trance’u. Pierwiosnkiem nowej fali artystów, którzy samodzielną i własną pracą rozpychali się łokciami po stęchłej globalnej scenie tej muzyki. Jestem teraz w latach 2004-2005 i młody Jonas tworzy zarówno pod swoim nazwiskiem jak i pod nazwą projektu Estuera. Mnóstwo remixów, które nie były zauważane przez wielu DJ i rzadko kiedy można było usłyszeć jego produkcje w polskich klubach. Cóż takiego się więc stało, że Jonas zwrócił na siebie uwagę Tiesto?

Był rok 2004. Dla Polskiej sceny muzyki klubowej rok bardzo ważny. To właśnie na przełomie lat 2004 i 2005 nastąpił rozkwit agencji zajmujących się organizacjami eventów muzyki klubowej. Był to też rok, w którym Tiesto przyjechał do Polski w ramach promocji Vivy. Leszczyński klub Relax gościł gwiazdę, ale dlaczego o tym wspominam? Jeśli piszemy o Jonasie to należy wspomnieć również o wizycie Tiesto. Flow produkcji Steura był bowiem jednym z niewielu numerów, które Tijs zdecydował się zagrać tamtej nocy. Flow. Produkcja, która w euforii imprezy przeszła całkowicie niezauważona, ale która wróciła po kilku miesiącach… Jest jednak rok 2005 i Tiesto wydaje swoją kompilację In Serach of Sunrise 4: Latin America (recenzję tego wydawnictwa możecie znaleźć tutaj). Utworem inicjującym drugą płytę jest wspólna produkcja Estuery i Re:Locate pt. Palma Solane. Niezwykle klimatyczna produkcja, która otwiera sezon Jonasa.

To właśnie wraz z Latin America Steur wydał swój singiel Silent Waves, który dla wielu już teraz uważany jest za klasykę. Pamiętam, że gdy w 2005 roku robiłem sondę wśród czytelników FTB.pl to właśnie Silent Waves został przez Was wybrany na hit lata. To był dobry rok dla Jonasa. Wtedy też zdecydował się wspólnie z Menno De Jong i Re:Locate założyć Intuition Recordings i rozpocząć nadawanie cyklicznych, cotygodniowych audycji radiowych. Pamiętam doskonale pierwsze audycje Intuition. Były jak prawdziwa bomba atomowa, której fala uderzeniowa niszczyła wszystko i wszystkich na swojej drodze. Zupełnie inne od ASOT-ów Armina, czy Trance Around the World with Above & Beyond. Menno i Jonas wstrzelili się ze swoim unikalnym, specyficznym i niezwykłe przyswajalnym trance idealnie.

Jonas ciężko wtedy pracował. Co chwilę na łamach Intuition mogliśmy usłyszeć jego nowe produkcje, które miesiącami nie były wydawane. Co ciekawie, gdy dzięki Tiesto i Intuition jego pozycja w globalnych rankingach zaczęła wzrastać to zabrał się za wydawanie swoich najlepszych i starszych produkcji. Jedną z nich była obłędna Flow, która lansowana była przez Tiesto już w 2004 roku, zaś wydana została nakładem wytwórni Tiesto, czyli Black Hole Recording w lutym 2006 roku. Jonas był na fali. Jednak po wydaniu Flow coś się stało.

Zanim jednak o zmianach chciałbym Wam przypomnieć pewne zdarzenie. Otóż był taki czas, że Steur był zapraszany do Polski bardzo często. Był to czas, gdy nie był jeszcze tak bardzo znany i sławny. Był to rok 2005, a największymi promotorami Jonasa w Polsce była sieć klubów Protector. Pamiętam bardzo dobrze video-relację z jednej z jego imprez w tych klubach. Relacja była tworzona dla potrzeb jednego z programów muzycznych, które nadawane były w niezależnej i prywatnej stacji. Już wtedy Steur widząc sytuację z eventami muzycznymi, które zaczynały z wielką pompą zdobywać polski rynek powiedział, że w Europie etap na którym jest Polska już dawno przeminął. Idą wielkie zmiany, które do naszego kraju dotrą za kilka miesięcy, a może i lat. Boom, który wówczas rozkwitał w Polsce był w oczach Jonasa czasem, który wszyscy dobrze zapamiętamy i będziemy często do niego wracać we wspomnieniach. Już wtedy przestrzegał nas przed zmianami, które ostatecznie dosięgły i jego samego.

Jonas Steur zaczął kierować swoje nuty w stronę brzmień electro. Jego sety w Intuition zaczęły być coraz mniej atrakcyjne. Trance’owe brzmienia zastępowane były mocnymi hybrydami trance z electro. Fani z niesmakiem przyjmowali kolejne produkcje artysty. Jonas zaczął produkować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Jeśli przejrzeć fora internetowe Intuition i skupić się na wątkach opisujących wrażenia fanów po setach Jonasa od lutego 2006 roku to da się zauważyć ogólną tendencję spadkową. Były jednak przebłyski – w kwietniu 2006 roku ukazała się kolejna część kompilacji Tiesto In Serach of Sunrise 5: Los Angeles na której znalazły się dwie jego produkcje. Tales From the South jako Estuera oraz Second Turn jako Jonas Steur, zaś po kilku miesiącach dziwnych brzmień w lipcu 2006 roku Steur wystąpił na kilku większych ventach i nagrał znów trance’owego seta, który dał fanom nadzieję. Jednak ta szybko zgasła. Steur znów znikł we własnym świecie. Nawet na łamach Intuition nie pojawiał się już tak często jak dawniej. Jego miejsce wypełniał Menno, przy pomocy Re:Locate, Kimito Lopeza i Airbase.

Mijały miesiące, a temat Jonasa Steura znikł. Pod pseudonimem Estuera nic więcej nie zostało wydane. Dopiero kilka miesięcy temu ukazała się nowa produkcja Jonasa – Fall To Pieces, którą nagrał wspólnie z wokalistką i DJ-ką Jennifer Rene. Numer stał się olbrzymim hitem i przypomniał wszystkim, że taka osoba jak Steur nadal żyje, nadal produkuje i nie zamierza odchodzić na przedwczesną emeryturę. Wraz z singlem (który był bardzo mocno lansowany chociażby na łamach A State of Trance Armina Van Buurena) ujawniona została informacja, że Jonas pracuje nad debiutanckim albumem.

Dzisiaj jego płyta Born for the Night jest już dostępna zarówno w salonach muzycznych, jak i sklepach internetowych. Czy jest dobra? To już temat na zupełnie inny artykuł… Pewne jest jednak to, że ambicje Jonasa sięgają znacznie dalej niż się nam wszystkie wydaje. Pewnego rodzaju wzorem są Tiesto, ATB oraz Paul Van Dyk, którzy swój trance wynoszą poza dość hermetyczną scenę trance i zapraszają do współpracy wokalistów, którzy kojarzeni się z zupełnie odmienną muzyką. Kierunek jest słuszny, a droga trudna, ale jeśli ktoś urodził się by być królem nocy, to cóż… pozostaje tylko życzyć wszystkiego najlepszego i obserwować karierę Jonasa. Kto wie, gdzie będzie za kolejne 3 lata.

Newsy związane z tym artystą

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →