Juan Atkinsdj

Informacje o artyście

Uznawany jest za twórcę Detroit Techno. Wszystko zaczęło się jeszcze w 1985 roku, kiedy Juan wydał swój pierwszy singiel pod pseudonimem Model 500. Numer „No UFOs”, uznawany za klasykę gatunku, przeszedł do historii jako wizytówka electro tamtych czasów. Atkins stał się ojcem chrzestnym Detroit Techno, a inspirowali się nim m.in. May i Saunderson, z którymi pracował, zakładając klub Music Institute.

Rozwijał swoje dzieło w latach 90., kiedy stworzył z Richardem Davisem alias 3070 duet Cybotron. To właśnie z nim wydał singiel „Alleys of Your Mind” w ich wspólnym labelu Deep Space Records. Zapoczątkowali nowy nurt, którego hasłem stała się nazwa jednego z utworów: „Motor City”.

Detroit Techno, powstające ze zderzenia muzyki niemieckiej grupy Kraftwerk z funkowymi inklinacjami George'a Clintona, stało się wizytówką Juana. Electro, będące owocem jego współpracy z Davisem, miało wyraźny wpływ na muzykę elektroniczną kolejnego dziesięciolecia. Wyraziste, futurystyczne kompozycje pierwszych jego utworów, o mocnym beacie, okraszone elektronicznymi brzmieniami, nierzadko z pogranicza eksperymentu to tylko początek. Atkins nigdy nie poddał się schematom – na przestrzeni lat jego muzyka ewoluowała w kierunku przestrzenności dźwiękowej ambientu, by dotrzeć wreszcie do „czystego” techno.

Singiel „Alleys of Your Mind” promowany przez Dja Electrifyin Mojo, stał się lokalnym hitem, podobnie jak późniejsze „Cosmic Cars”. Złożone bardziej utwory, zaliczane już do gatunku techno to przede wszystkim „Cyber” (z albumu „Enter”) - innowacyjna wówczas produkcja, w nieznanym dotąd stylu techno. Dziś Juan Atkins stawiany jest obok klasyków muzyki elektronicznej. Jest to jedna z najważniejszych postaci tego gatunku, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się i dzisiejszą formę muzyki techno.

Wszyscy fani Atkinsa znają utwory takie jak: „Night Drive”, „The Chase” czy „Interference”, pierwszy album Model 500 „Deep space” z 1995 r., kompilację „Classics”, wydany jako Infinity w 1998 r. album „Skynet” czy kolejny Modelu 500 „Body and Soul”.

Trudno dziś o cenniejszych artystów od pionierów gatunku. Oryginalność, chęć stałego poszukiwania nowych brzmień, a przy tym wyzbycie się schematyczności i kopiowania w połączeniu z magią utworów, kształtujących przez lata nurt i pozostających dziś wśród klasyki techno – to sukces, którego nie jest dane osiągnąć każdemu. Atkinsowi należy się szacunek ogromnej liczby fanów elektronicznej muzyki.

Aktualności

  Artykułów ()

  Juan Atkins

  • Kraj: Stany Zjednoczone
  • Miasto:
  • Team:
  • WWW: www.myspace.com/68657561

  Pozycja w rankingu

  97/ 688Głosuj

  Nadchodzące imprezy

  Imprezy promowane

  House Thing - Andy Mile & Brejo

  House Thing - Andy Mile & Brejo

  DzisiajPacha Poznań
  Deep Sugar - Tom Forester & Daso

  Deep Sugar - Tom Forester & Daso

  10 grudniaPacha Poznań
  Pacha Poznań pres. Sander Van Doorn

  Pacha Poznań pres. Sander Van Doorn

  11 grudniaPacha Poznań
  New Year's Eve 2022

  New Year's Eve 2022

  31 grudniaX-Demon Wrocław
  A State Of Trance 1000 - Krakow

  A State Of Trance 1000 - Krakow

  12 marca 2022TAURON Arena Kraków
  Dreamstate Europe 2022

  Dreamstate Europe 2022

  23 kwietnia 2022Arena Gliwice
  Mamry Festival 2022

  Mamry Festival 2022

  29 lipca 2022Plaża Miejska Mamry Węgorzewo
  Swedish House Mafia - KRAKÓW, 21.10.2022

  Swedish House Mafia - KRAKÓW, 21.10.2022

  21 października 2022TAURON Arena Kraków