'Zapinamy pasy i jedziemyyyy!' to jeden z typowych okrzyków jakie pojawiają się często podczas 'wixiarskich' imprez, na których 'jazdowicze na bani' ubrani we fluorescencyjne stroje 'orają mózgi'. 70 UserComments

Jazdaaa!!! Jazdaaa!!!

Artykuł dodano: 5 października 2006, godz. 23:59
Odsłony: 42122x

"Zapinamy pasy i jedziemyyyy!" to jeden z typowych okrzyków jakie pojawiają się często podczas "wixiarskich" imprez, na których "jazdowicze na bani" ubrani we fluorescencyjne stroje z typowymi elementami do których zalicza się przede wszystkim gwizdki, białe rękawiczki i maski przeciwpyłowe "orają mózgi" - czyli w dosłownym tłumaczeniu bawią się. To marginalne zjawisko powoli zanika, lecz w wielu miejscach Polski jest nadal spotykane. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej i sprobujmy odpowiedzieć na wiele fundamentalnych pytań - być może uda się zrozumieć na czym polega fenomen "wixy".

Zanim jednak zacznę snuć swoje przemyślenia, pragnę nadmienić, iż artykuł ten ma charakter informacyjny.  Treści w nim zawarte nie mają na celu ani propagowania "wiksy" ani obrażania oraz ośmieszania kogokolwiek.

"Wiksa" to słowo, którego nie znajdzie się w encyklopedii. Jest to słowo tak potoczne i tak ogólnikowe, że jego definicja w różnych grupach społecznych brzmi inaczej. Przez lata funkcjonowania przechodziło wiele transformacji i pojawiało się pisane w różnorakiej konfiguracji: "vixa; wiksa; wixa" - każdy z tych zapisów jej poprawny. Chociaż wielu ludzi zna to zjawisko, to nikt nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie co w ogóle znaczy to słowo. Nie miałem jednak ochoty tak szybko się poddawać i zacząłem zagłębiać się coraz bardziej w analizę samego słowa i dotarłem do niemieckiego słowa "vixa" które w tym języku występuje jako wulgaryzm.  Najprawdopodobniej to słowo stało się symbolem nowej ery imprez, które po raz pierwszy pojawiły się w roku 1998 wraz z tworzeniem na terenie naszego kraju dużych dyskotek. Wiele elementów, takich jak zabawny strój czy wszelkiego rodzaju dziwaczne świecące gadżety zostały po części zaczerpnięte z kultowego, niemieckiego Love Parade i przeniesione niejako "żywcem" na parkiety nowotworzonych polskich klubów. Pojawianie się w dyskotece w charakterystycznym stroju dawało młodym ludziom pewnego rodzaju swobodę i sprawiało, czuli się oni całkowicie wolni. Z czasem stało się to trendy, tymbardziej, że same kluby propagowały to zjawisko dodając do biletów lub sprzedając na terenie obiektu wszelkiego rodzaju "wixiarskie" gadżety. Atmosferę pobudzali również sami DJe wprowadzając do klubów nowy rodzaj "klimatu" bazujący na podkręcaniu ludzi wszelkiego rodzaju okrzykami, mającymi na celu stworzenie czegoś na zasadzie wielkiej euforii. Dodając do tego wszystkiego możliwość zakupu na terenie obiektu tanich narkotyków pobudzających, takich jak extasy czy amfetamina (oczywisćie nielegalnie), które działaly na młodych ludzi w energiczny sposób zbudowano coś, co ogólnie nazwano "wixą". Wielu przeciwników tego zjawiska mówi: "stworzono potwora, którego nie sposób powtrzymać"

Posluchaj miksu "wiksiarskich" okrzyków:
> PLIK MP3 <

Jednym z ważniejszych elementów "wixy" jest muzyka. Charakteryzuje się ona bardzo dużą prostotą. Zazwyczaj posiada bardzo charakterystyczną linię basową, która w wielu przypadkach zastępuje linię melodyczną. Pytając ludzi jak określiliby gatunek muzyczny prezentowany na "wiksiarskich" imprezach wielu z nich odpowiadało, jest to tzw. club house wywodzący się po części z hard house'u i dance'u. Za pionierów gatunku club house uważa się formację Klubbheads. To oni po raz pierwszy zaprezentowali nazywaną w kręgu jazdowiczów "rurę", czyli charakterystyczne brzmienia oparte na prostym układzie basu. Projekt ten następnie był powielany przez wielu młodych artystów polskiej sceny klubowej dając im tym samym wielką popularność wśrod kręgu ludzi uczęszczających na tego typu zabawy. Do niedawna kolebką "wiksy" był klub "Ekwador" w Manieczkach pod Poznaniem. Swoją popularność 'wiksiarską' zawdzięcza m.in. słynnym setom, które pojawiały się cyklicznie w sieci internet i były jednymi z częściej poszukiwanych setów w sieci.

Posluchaj fragmentu charakterystycznego brzmienia wixiarskiego utworu:
>PLIK MP3<

Ludzie praktykujący "wiksę" wymieniają jej kilka rodzajów. Poza podstawowym terminem występuje także "luta". Charakteryzuje się ona chwilową mocniejszą "wiksę" - samo słowo można porównać do potocznie przyjętego w piłce nożnej słowa: "lutnąć piłkę", czyli mocniej ją kopnąć. Można zatem przyjąć, że termin "luta" jako mocniejsza "wiksa" oznacza chwilowego "kopniaka", mocniejsze uderzenie, chwilowe zwiększone doznania. Jeszcze mocniejszą odmianą "wiksy" jest "huta" znana także jako "maxluta" czy "megaluta". Stan ten jest ostatni w hierarchi i jest stanem tak silnym, że nie jest pozytywnie akceptowany przez "jazdowiczów" - zazwyczaj doprowadza do "przegrzania obwodów" i nie daje satysfakcji z zabawy.

Ogólnie przyjmuje się, że tzw. "złoty wiek", czyli szczytowa popularność nurtu występowała w latach 2000 - 2003. To w tym okresie pojawiło się najwięcej "wixiarskich" DJów, artystów, utworów, a kluby promujące taki rodzaj zabawy przeżywały totalny rozkwit. To w tym okresie wielką popularność w kręgu 'wixiarzy' zdobyli tacy DJe i artyści jak: Dj Alien, Dj Hazel, DJ Noiserr, Clubbasse. To w rytm ich "nakręcających tekstów" mówionych przez mikrofon na parkiecie roiło się od białych rękawiczek, czapeczek, wszelkiego rodzaju kosmicznych strojów a to wszystko przy akompaniamencie setek gwizdków i okrzyków typu: "jazdaaaaa, wixaaaaa". "Czym większa bania tym lepsza jazda a czym większa jazda tym większa wixa" - jak mówi jeden z moich rozmówców.

Kultowa juz legenda o  białym serze DJa Hazela:
> PLIK MP3 <

Kolejny przykład wiksiarskiego zachowania:
> PLIK MP3 <

"Wiksa" od samego początku jak tylko pojawiła się na polskim gruncie miała zarówno swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Przeciwnicy to  przede wszystkim ludzie, którzy utożsamiają się z kulturą klubową wywodzącą się z krajów o bardziej rozwiniętej scenie klubowej - przede wszystkim scenie holenderskiej. Grupa ta, przez wiele lat walczyła z - jak sami mówią: "wiejskimi zachowaniami jazdowiczy" próbując wyplenić to zjawisko raz na zawsze. Niestety okazało to się wręcz niemożliwe, gdyż rzesza 'wixujących' klubowiczów wzrastała w zastraszającym tempie. Biorąc pod uwagę fakt, że nurt ten opanował najmłodszych, często również nieletnich, trudno było do tej grupy ludzi dotrzeć. Dla nich samych było to wspaniałego i każda próba zmiany ich zachowań kończyła się fiaskiem. Wszystkie akcje mające na celu zahamowanie nurtu w Polsce jeszcze kilka lat temu okazywały się nieudane lecz na pewno miały wpływ na to, że w chwili obecnej proces ten zanika. Strony internetowe typu antyjazda (www.antyjazda.prv.pl), wixiarze (www.wixiarze.ovh.org), wiejskietechno (www.wiejskietechno.prv.pl) i tym podobne w sposób żartobliwy a miejscami wręcz bezpośredni i chamski ukazywały zjawisko "wiksy" nie pozostawiając suchej nitki na zwolennikach nurtu. Tym sposobem próbowano trafić do tych ludzi pokazując ich samych jako margines, jako ludzi psujących wizerunek prawdziwego klubowicza. 

W polsce w ostatnim czasie zauważa się zdecydowany rozkwit całej sceny klubowej. W naszym kraju odbywa się coraz więcej imprez, o których do tej pory jedynie można było sobie pomarzyć. Powstały agencje artystyczne, które podjęły się organizowania wielkich eventów. Imprezy te nie mogły stać na niższym poziomie aniżeli ich bliżniacze edycje organizowane w innych częściach europy, a to wiązało się bezpośrednio z tym, że musiała nastąpić swoista ewolucja nie tylko po stronie organizatorów, ale także po stronie publiczności. Nikt nie wyobraża sobie chyba nawet ostrej "wiksy" czy też "luty" podczas chociażby ATB in Concert. 

Ucywilizowanie powoli następuje także w klubach, które do tej pory uchodziły za podstawowe miejsce do "wiksy". W wielu z nich nastąpiły w okresie minionych kilku lat znaczące, rewolucyjne zmiany. Wraz z zainwestowaniem dużych pieniędzy na modernizację lokali zaczęto dbać o jego wizerunek. Zaczęto rozróżniać prawdziwego DJa od wodzireja, który muzycznie i technicznie reprezentował bardzo niski poziom i nadrabiał swoje niedoskonałości okrzykami wprost do mikrofonu. Szanujące się kluby całkowicie odeszły od koncepcji "wiksy" umieszczając przy wejściu odpowiednie graficzne informacje, że w danym lokalu nie używa się gadżetow typu gwizdek, białe rękawiczki itp. Zaczęto również dokonywać selekcji przy wejściu eliminując tym samym margines charakteryzujący się nagannym zachowaniem i nieestetycznym wyglądem. Automatycznie wzrasło bezpieczeństwo w klubach, gdyż zdecydowana większość zatargów, przepychanek i bójek wzbudzana była przez naćpanych, pijanych "jazdowiczów", którzy zazwyczaj wyglądali podobnie: umięśnione, spocone ciało, mocno wykręcona twarz, poszerzone żrenice, charakterstyczne ruchy, których nie można nazwać tańcem oraz ubiór typu dres.

Również muzycznie, szanujące się kluby zrobiły milowy krok naprzód. W obecnych czasach harmonogram imprez wielu klubów nasycony jest występami wysokiej klasy DJów nie tylko z polski ale także z zagranicy. To jednocześnie wyrabia prestiż i uznanie zarówno wśród klubowiczów jak i samych zachodnich artystów, którzy coraz częściej chętnie pojawiają się w naszych rodzimych klubach. My sami również zaczynamy godniej reprezentować nasz kraj pod względem kultury zabawy co jest zauważalne w wielu opiniach zachodnich gwiazd podczas ich wypowiedzi na temat polskich klubowiczów. W świetle europy stawiani jesteśmy za jedną z lepszych publiczności, więc możemy być z siebie dumni i kontynować dobrą passę odchodzenia od nurtu "wiksy".

Niestety na pełny sukces przyjdzie nam jeszcze poczekać, gdyż "jazdowicze" są ciągle wśród nas. Uwidaczniają się w jednych miejscach sporadycznie, w innych nadal grupowo i niezależnie od tego jaką formę walki z nurtem "wiksy" obierzemy to i tak zawsze będziemy skazani na jednostki, które nadal będą propagować to zjawisko. I tak jak pomocny jest jednym internet do zwalczania "wiksy", tak innym pomaga on do jego propagowania, np. strona internetowa świry (www.swiry.pl) Zadowalające jest jednak to, że z miesiąca na miesiąc przybywa przeciwników "wiksy",a samo zjawisko w coraz bardziej widoczny sposób jest piętnowane i negowane. Domniemam, ten stan spowodowany jest tym, że wzrasta w ludziach świadomość czym tak naprawdę jest kultura klubowa. Coraz większa wiedza i łatwy dostęp do informacji uświadamia wielu młodych ludzi, że ich zachowania "wixiarskie" nie zaliczają ich do grupy prawdziwych fanów gatunku. My sami także nie pozostajemy obojętni na zjawisko i bawiąc się na imprezie bez białych rękawiczek, gwizdków i innych tego typu gadżetów pokazujemy, że tak naprawdę bez tej całej świrniętej otoczki zabawa może być również atrakcyjna jak nie i lepsza. Wróćmy zatem do normalności i nie dajmy się zwariować - wystarczająco dużo jest patologii w naszym kraju...

Tekst: Roman COMPOD Majewski

Komentarze
 • shady6 października 2006, godz. 07:28
  Romku Ameryki nie odkryłeś, ale artykuł bardzo dobry. Z wixą do lasu a nie do klubów ! :D
 • sepuk796 października 2006, godz. 08:36
  no dobra ...po raz kolejny stwierdzam że artykuł ok. Przed włamaniem czytałem :)
 • Progress6 października 2006, godz. 11:32
  LUTA to nie WIXA !!
 • DefQon.16 października 2006, godz. 14:24
  vi.xiarskie ścierwo :/
 • Ajra6 października 2006, godz. 20:15
  No cóż, niektorzy muszą jeszcze pokazac jak daleko sięga ich "wyobraznia" ? Najbardziej denerwują mnie Ci z gwizdkami ... Gwizdu gwizdu :/ w lep ich ... wrrr
 • gosiak876 października 2006, godz. 23:10
  tak jak juz napisałam kiedys jedne z lepszych artykułów jesli nie najlepszy! Compod oczywiście ponownie piąteczka ;)
 • sepuk796 października 2006, godz. 23:42
  Tak tak piąteczka sie należy...
 • ivaszko7 października 2006, godz. 02:13
  Gwizdki i białe rękawiczki to juz przeszłość z innych pomysłów jeszcze mozna sie pośmiać :D
 • ShmoodeX7 października 2006, godz. 09:22
  Moj kuzyn i jego kumple byli typowymi wiksiarzami :D Co najsmieszniejsze, teraz kiedy juz ich "złoty wiek" minął to sie wszyscy z wixiarstwa nasmiewaja <lol> (mnie pozostaje smiac sie z tej marności)
 • dj x-x-x8 października 2006, godz. 12:16
  "Wixa" - W tej chwili juz coraz rzadziej spotykana . . . Bylo minęło!!
 • Paola8 października 2006, godz. 13:13
  Było minęło ? Też miałam taką nadzieję - do wczoraj .. Wybrałam się wczoraj na dyskotekę i w sumie to nie wiem czy z tego co zobaczyłam powinnam się śmiać czy płakać .. Jeden typ bawił się w najlepsze w pomarańczowej kamizelce , takiej jakie mają panowie remontujący nasze piękne drogi .. i w okularach do spawania , a na moje stwierdzenie iż robi z siebie debila , grzecznie przytaknął mówiąc "wiem" .. Natomiast inni panowie 'wymiatający' na parkiecie w białych rękawiczkach na pytanie czy jest im zimno ,że przychodzą do klubu w rękawiczkach odpowiedzieli , że "tak fajnie wygląda " .. ;] Dodatkowo przez całą dyskotekę , moje uszy były molestowane przez dźwięk gwizdka , jednak do autora owych dźwięków nie zdołałam dotrzeć .. pzdr.
 • Jeepp8 października 2006, godz. 14:43
  Wśród moich znajomych jest nadal dużo "wixiarzy". Wg mnie to troche prymitywne, ale o gustach sie nie rozmawia. Jak ktoś lubi sie drzeć "JAAAZDAAA" to niech to robi, ale nie nad uchem kogoś, kto tego nie lubi. Tymbardziej jak muzyka jest troche inna, nie "wixiarska". Na Tiesto CEE Tour w zeszłym roku widziałem 1 kolesia w białych rękawiczkach :| Człowiek chyba pomylił miejsca... PS. Dobry artykuł:)
 • VampirePrincess8 października 2006, godz. 17:14
  WIXA STOP!!!!
 • DjReacon8 października 2006, godz. 17:27
  Co z Tego ze powoli vixa znika..Jak w Polsce na topie nadal sa Vixarskie kawalki typu Imagination, Would You Feel...Kalwi & Remi i Cebol Zagranica sa posmiewiskiem..
 • Granko-Krzysiek9 października 2006, godz. 17:20
  spoko tylko szkoda że od właśnie vixy połowa sie zaczeła :/
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (68)
Popularne zdjęcia z imprez
76zdjęćZdjęcia z imprezy Only Cherry Music Oscaritto Jacob AOnly Cherry Music Oscaritto Jacob ACherry Music Club100zdjęćZdjęcia z imprezy Piątek 7122018Piątek 7122018Słodownia62zdjęćZdjęcia z imprezy 2018-12-08 - Mikołajki 20182018-12-08 - Mikołajki 2018Pomarańcza100zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota 0812218Sobota 0812218Słodownia100zdjęćZdjęcia z imprezy All Night People From IbizaAll Night People From IbizaPacha70zdjęćZdjęcia z imprezy Ladies Night Czwartek 1312Ladies Night Czwartek 1312Lordis Club & Foo Foo Bar