Ponad 7 lat minęło od momentu, kiedy polski DJ i producent Jakub Rene Kosik naraził się środowiskom muzułmańskim, wydając utwór pod tytułem 'Mekka'. Jak wspominał na łamach FTB.pl 'Przepraszam, że psu 11 UserComments

Kolejny DJ naraził się religijnym fundamentalistom (wyrok: 1 rok więzienia!)

Artykuł dodano: 11 kwietnia, godz. 11:11
Odsłony: 6205x
Ponad 7 lat minęło od momentu, kiedy polski DJ i producent Jakub Rene Kosik naraził się środowiskom muzułmańskim, wydając utwór pod tytułem 'Mekka'. Jak wspominał na łamach FTB.pl 'Przepraszam, że psuję świąteczny nastrój, ale właśnie dziś, w wigilijny wieczór, otrzymałem nagle masakryczną ilość e-maili ze środowisk muzułmańskich, grożących mi śmiercią w związku z moim wydawnictwem'...

Tym razem problemy z fanatykami religijnymi (a także władzami kraju, w którym występował) ma Dax J, jeden z gości zaproszonych na tegoroczną edycję festiwalu Audioriver, opisywany przez organizatorów jako 'przedstawiciel mocniejszych brzmień muzyki techno, bardzo aktywny producent oraz znany DJ, który zarządza również własną wytwórnią – Monnom Black'. 

Dax J @ Awakenings X ADE Closing 2016


W ostatnią sobotę występował razem z Radio Slave, Le Fleur i DVS1 na klubowej imprezie będącej częścią The Orbit Festival w Tunezji i w pewnym momencie zagrał sampla - podobnie jak wcześniej Kosik - z 'nawoływaniem do muzułmańskiej modlitwy'. 

Menedżer klubu został zatrzymany, klub został zamknięty, rozpoczęto śledztwo, atmosferę podgrzał również burmistrz miasta, który stwierdził, że 'rząd nie będzie tolerował ataków na świętości i uczucia religijne'. Islam w Tunezji jest religią zdecydowanie dominującą. 

Dax J szybko za całą zaistniałą sytuację przeprosił. Nie zmienia to jednak faktu, że na tę chwilę jego profile na Facebooku, Instagramie i Snapchacie zniknęły. Jak można przeczytać na RA - artysta obawia się kolejnych gróźb ze strony religijnych fundamentalistów. 

Dax J mixes the Muslim call to prayer in his set at The Orbit festival in Tunisia | Techno Moves


EDIT: 

Jak się okazuje tunezyjski sąd za zagranie podczas seta sampla z nawoływaniem do muzułmańskiej modlitwy skazał DJ-a na 1 rok więzienia! Dax J zamieścił specjalne przeprosiny i dał do zrozumienia, że znajduje się w tej chwili w Europie. Oraz że zamierza poczekać na wygaśnięcie wyroku, które nastąpi za 5 lat...

Komentarze
 • Kamil Malinowski4 kwietnia, godz. 11:29
  będzie to mój nowy dzwonek w telefonie :D a co do całej sytuacji, jakakolwiek religia to jest to samo bagno... szkoda tylko chłopa
 • Tomasz Dudlej4 kwietnia, godz. 11:28
  Niech zsamplują "Ojcze nasz" albo "Cichą noc".. Ciekawe ilu chrześcijan/katolików się odezwie?
 • Maciek Ravs4 kwietnia, godz. 12:17
  FTB.pl Sprawdźcie to: "Radiohead fans listening to a live stream of the band's new album premiere were allegedly attacked by Muslim men." http://www.express.co.uk/news/world/681292/Radiohead-live-stream-attacked-Istanbul-turkey-drinking-Muslim-holy-month-Ramadan
 • Izabela Pankanin4 kwietnia, godz. 11:40
  Śmiech na sali...
 • PiKey4 kwietnia, godz. 15:26
  "Religia to opium dla mas" - mawiał pewien cholerny komunista i w tej jednej jedynej kwestii się z nim zgadzam.
 • Rafał Chwedoruk4 kwietnia, godz. 19:12
  ,,KLĄTWA'' wystarczająco zgnoiła wiarę chrzescijańską i co ? I nic wszyscy naczele z aktorami mają się dobrze
 • KamilB19894 kwietnia, godz. 23:20
  To jest odgłos orgazmu kozy i takie coś powinni tam na wizualach zapodać -kozę posuwaną przez ciapatego i otwierającą mordę w trakcie tego dźwięku.
 • Macioza5 kwietnia, godz. 15:26
  Nie pochwalam... Ale mimo to i tak nie przestanę slychac Daxa J bo gra naprawdę konkretne techno! I ciesze się że go zobaczę w tym roku na Nature One. Fajnie jak zagra tez na naszym Mayday:)
 • Deliano Carl6 kwietnia, godz. 11:56
  Powiem krótko. Do tych dzikich krajów się nie jeździ i się nie gra.
 • Ula Makles7 kwietnia, godz. 09:54
  Pfirter trafnie skomentował cała sytuacje. Niestety, atakują z każdej strony. Czasem brak słów.
 • kobiy717 kwietnia, godz. 11:10
  Zakładam, że Dax J nie zamierzał nikogo urazić a to co zrobił, zrobił nieświadomie. Większość z ludzi ma swoje "świętości", które są im bardzo bliskie i nikt nie chciałby aby je naruszano. Można wyśmiewać, lekceważyć nie tylko symbole religijne ale także bliskie nam osoby, przedmioty, które nikogo poza nami nie dotkną. To się tyczy także ateistów. Dla mnie Dax J przeprosił i cieszę się że wyraził zrozumienie dla zaistniałej sytuacji, świadczy to o jego szacunku dla innych.
  Poniżej słowa z DAXJOFFICIAL Facebook:
  "I wish to express my deepest apologies to anyone who has been offended by the music that I played at the Orbit Festival in Tunisia last Friday. I am incredibly saddened that anyone would believe that I played a track, featuring a 20 second vocal of the “Call To Prayer / Adhan”, for any reason other than its musicality and the beauty of the vocal.

  As a result of this unfortunate and unintentional incident, yesterday in my absence and without notice, I was convicted in the Tunisian courts and sentenced to 1 year in prison. I am currently back in Europe and this conviction in place will expire in 5 years.

  I hold the upmost respect for all religions across the globe and I can now understand how my recent actions could have been perceived in the wrong way. We must all take time to truly respect and appreciate everybody’s beliefs in this world to move forward as a global society.

  Through this experience, I have gained a greater and deeper insight into the world that we live in. I will continue to create art through music, and I look forward to sharing this with you."
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (11)
Popularne zdjęcia z imprez
100zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota 2204 Gokwan Dj Tour Grande FinaleSobota 2204 Gokwan Dj Tour Grande FinaleCherry Music Club73zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota W Q 220417Sobota W Q 220417KonQrencja100zdjęćZdjęcia z imprezy 2017-04-22 - Tworca Hitu Eroina 9 Ur Pomarancza Gr2017-04-22 - Tworca Hitu Eroina 9 Ur Pomarancza GrPomarańcza78zdjęćZdjęcia z imprezy Serce Miasta Hirass Matka Maqoo Lista Fb DoSerce Miasta Hirass Matka Maqoo Lista Fb DoOpcja100zdjęćZdjęcia z imprezy 20170422 - Vinai Exclusive World Tour20170422 - Vinai Exclusive World TourEnergy 200080zdjęćZdjęcia z imprezy 2204 - Szeroko2204 - SzerokoX-Demon
Popularne newsy
26koment.Klubowe portale ostrzegają przed nową falą supermocnego MDMAKlubowe portale ostrzegają przed nową falą supermocnego MDMAWczoraj, godz. 17:2160koment.Sunrise Festival: Jak oceniacie line-up w tym roku?Sunrise Festival: Jak oceniacie line-up w tym roku?25 kwietnia, godz. 11:1114koment.Klubowicz nie żyje, bo zasnął przy stole Klubowicz nie żyje, bo zasnął przy stole 25 kwietnia, godz. 10:1020koment.Tom Swoon na big roomowym szczycie!Tom Swoon na big roomowym szczycie!23 kwietnia, godz. 17:5519koment.ATB Next World Tour w Sopocie i Warszawie! Bilety.ATB Next World Tour w Sopocie i Warszawie! Bilety.25 kwietnia, godz. 21:2513koment.Richard Durand w X-Demonach jutro i pojutrze (BILETY!)Richard Durand w X-Demonach jutro i pojutrze (BILETY!)Wczoraj, godz. 12:126koment.UMEK gwiazdą Audiolake Festival 2017 (!)UMEK gwiazdą Audiolake Festival 2017 (!)19 kwietnia, godz. 13:478koment.Debiutancki krążek The Thrillseekers, już w Polsce!Debiutancki krążek The Thrillseekers, już w Polsce!18 kwietnia, godz. 09:046koment..- - - - czyli Solarstone wydał nowy album.- - - - czyli Solarstone wydał nowy album15 kwietnia, godz. 09:5717koment.POLSKA LISTA 210: Przybylski, Grande Piano i Novika!POLSKA LISTA 210: Przybylski, Grande Piano i Novika!14 kwietnia, godz. 18:20