'No i to marudzenie na wszystko. Bo „piwo było za słabe”, bo „zapiekanka za zimna”, bo „ochroniarz niemiły, a szatniarka nie miała wydać”. Ludzie, co z Wami?! Kiedyś sam fakt, że udało się wejść na im 31 UserComments

Ludzie, co z Wami?! DJ W w wywiadzie przed Back & Forth!

Artykuł dodano: 9 października 2017, godz. 14:12
Odsłony: 3126x
'No i to marudzenie na wszystko. Bo „piwo było za słabe”, bo „zapiekanka za zimna”, bo „ochroniarz niemiły, a szatniarka nie miała wydać”. Ludzie, co z Wami?! Kiedyś sam fakt, że udało się wejść na imprezę, przysparzał tyle radości, że nikomu do głowy nie przychodziło, żeby marudzić. Pamiętam, jak miałem 15-16 lat, kolega, z którym staliśmy razem w kolejce na balety, złamał mi niechcący nos. Krew się leje, twarz spuchnięta. Zgadnijcie co wybrałem: pogotowie czy imprezę?' - to słowa DJ-a W, który już w sobotę przypomni zestaw klasyków w Arena Toruń, sprawdźcie cały wywiad przeprowadzony przez Piotra 'Z Dobrej Woli' Dobrowolskiego!


Czy śpiewasz sobie czasami pod nosem: „30 lat minęło jak jeden dzień”? W końcu już od trzech dekad trwa Twoja przygoda z muzyką.

DJ W: Może właśnie dlatego trwa tak długo, że nie śpiewam, i rzadko używam mikrofonu ;)

Jak opisałbyś początek swojej kariery? Czy jakikolwiek utwór, artysta, lub inny element z zewnątrz miały wpływ na to, że postanowiłeś zostać DJ’em, a następnie producentem?

DJ W: Rodzice mówią, że od zawsze lubiłem muzykę i że to właśnie po nich odziedziczyłem poczucie rytmu, więc jako pierwsza zadziałała genetyka. Potem była fascynacja rockiem, a następnie elektroniką, głównie Jean-Michel Jarre’m i Kraftwerkiem. O moich inspiracjach mógłbym opowiadać tak długo, że musiałbym chyba napisać książkę, aby wspomnieć o wszystkich.

Końcówka lat 80. i początek 90. w Polsce były pod wieloma względami, nazwijmy to: osobliwe. Jak z Twojej perspektywy wyglądał rozwój muzyki i społeczności w naszym kraju w czasach transformacji ustrojowej w naszym kraju?

DJ W: Jeśli były to czasy „osobliwe”, to jak najbardziej w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Królowała wtedy spontaniczność i radość. W teorii, ludzie chodzą na imprezy z dwóch powodów: aby posłuchać muzyki, której nie mają szans usłyszeć nigdzie indziej i aby spotkać się z przyjaciółmi. Za tamtych „starych czasów” rzeczywiście tak było, bo nie było internetu. Cudem i wyrzeczeniami zdobywało się płyty, i to, co się miało w ‚kejsie’, było niejako wizytówką danego DJ’a; tego chciała słuchać wiara, więc pojawiała się na imprezach, na których grałeś. Teraz – w dobie Shazam’a i muzyki „z neta” – każdy może być DJ’em, prawie lub całkowicie za darmo. I w zasadzie – prawie każdy jest… Ale nie to jest główny problem. Dziś możesz mieć imprezę z najlepszymi DJ’ami z całego świata, nie wychodząc z domu. W ten sposób całkowicie zniknął jeden z podstawowych czynników chodzenia do klubów, o których pisałem wcześniej. No i to marudzenie na wszystko. Bo „piwo było za słabe”, bo „zapiekanka za zimna”, bo „ochroniarz niemiły, a szatniarka nie miała wydać”. Ludzie, co z Wami?! Kiedyś sam fakt, że udało się wejść na imprezę, przysparzał tyle radości, że nikomu do głowy nie przychodziło, żeby marudzić. Pamiętam, jak miałem 15-16 lat, kolega, z którym staliśmy razem w kolejce na balety, złamał mi niechcący nos. Krew się leje, twarz spuchnięta. Zgadnijcie co wybrałem: pogotowie czy imprezę?Czy w tym temacie – myślę o kulturze klubowej – zaszły zmiany, z których jesteś szczególnie zadowolony? Myślę, że to pytanie kieruję we właściwą stronę, zwłaszcza, ze jesteś rezydentem dwóch klubów: LUZZTRO w Warszawie i Queen w Płocku.

DJ W: Odnoszę wrażenie, że szala na której stoją CHŁAM i MUZYKA, zaczęła się w ostatnich latach przechylać we właściwą stronę. Choć wszechobecny pieniądz nadal będzie kierował rynkiem i gustami, ale zawsze tak było, i zawsze mnie to niesamowicie wqrw…o.

Na Twojej stronie internetowej możemy przeczytać motto: „Żeby być dobrym DJ’em, trzeba być dobrym człowiekiem”. Jak rozumiesz te słowa?

DJ W: Nie ma w tym zdaniu ukrytych znaczeń. Bądź otwarty, uśmiechnięty, nie wywyższaj się, pomagaj. Uważam że to ważniejsze od np. techniki miksowania.

Dla wielu osób jesteś znany głównie jako połowa duetu DUSS. Wraz z Sebastianem, napisaliście, że z produkcją muzyczną jest jak z wiarą w Boga: albo masz to w swoim sercu, albo nie. Pamiętasz moment, w którym wspólnie odkryliście, że pod względem muzycznym Wasze serca biją w tym samym rytmie?

DJ W: Tak, było to na pierwszej sesji, w naszym pierwszym „studio”, kiedy to powstał numer „Kursk” (wydany pod aliasem Double U and SS w 2008 roku – przyp. red.)

Który moment Waszej dotychczasowej wspólnej drogi uważasz za ten, z którego jesteś najbardziej dumny? Utwór, występ, inny sukces?

DJ W: Występ DUSS’ów na imprezie COCOON w Londynie, razem ze Svenem Väthem, Jorisem Voornem i Mathew Jonsonem. Sama biba i wszystko, co z nią związane, było po prostu epickie. Oczywiście mile wspominam też wszystkie występy na Sunrise Festival, Sensation White, Mayday… Trochę się tego nazbierało.

Czy w Twoim życiu istnieje coś takiego jak „czas wolny od muzyki”? Jeśli tak, na co go poświęcasz? Czy masz pasję lub zainteresowania, które mogłyby zaskoczyć ludzi nie znających Cię bliżej?

DJ W: Uwielbiam gotować, szczególnie dla mojej kobiety i trójki dzieci. 

Dla wszystkich, którzy 14 października pojawią się w hali Arena Toruń na Back & Forth 3.0, przygotujesz wyjątkowy „Classics Set”. Czy już teraz możemy spodziewać się konkretnych produkcji z historii techno i house? Czy masz ulubionego klasyka, bez którego nie wyobrażasz sobie swoich występów?

DJ W: Jedną z takich ulubionych klasycznych melodii jest „Free” od Ultra Nate, ale raczej nie zagram tego utworu w Toruniu, choć nad samym setem na tę imprezę jeszcze się jakoś specjalnie nie zastanawiałem, robię to zwykle na dzień przed imprezą.

Na sam koniec: czy możesz zdradzić choćby kilka szczegółów na temat planów związanych z Tobą oraz duetem DUSS na najbliższe miesiące?

DJ W: W tym roku mieliśmy lekki zastój spowodowany różnymi czynnikami, ale nadrobimy to w 2018. Mamy już daty wydań kilku EP’ek, między innymi kawałków, które zostały bardzo dobrze przyjęte na Electrocity.

Rozmawiał: Piotr 'Z Dobrej Woli' Dobrowolski. 
http://zdobrejwoli.blog.pl/

WLOTKI NA IMPREZĘ:

http://wlotki.pl/bilety/impreza/234296/back-forth-30.htm?ref=ftbimp
Komentarze
 • Joanna Czyżak9 października 2017, godz. 16:11
  Już doczekać się nie mogę!! ?? dzięki Wam Euforio aż chce się jechać kawał Polski żeby tylko móc przeżyć tę noc ??
 • axel199 października 2017, godz. 16:39
  Oczywiście, że w tym całym byciu klubowiczem chodzii zawsze o muzykę. ( dla mnie reszta ma drugorzędne znaczenie, ale ma) Jeżdżenie po festiwalach gdzie w line - upie są ulubieni artyści, oczekiwanie na ich set itd ale ale nie zapominajmy o tym, że wszystko idzie do przodu muzyka, technologia - słowem festiwal ma być festiwalem a nie tylko udawać że nim jest. Oczekiwania klubowiczów też są zupełnie inne niz kiedyś zwłaszcza gdy do przejechania masz pół polski :) co do Euforii kibicuję bardzo dobra robota !
 • Łukasz Wicz9 października 2017, godz. 16:51
  Prawo rynku. Świadomość klienta rośnie. Coraz więcej ludzi jeździ po zagranicznych imprezach, gdzie piwo jest zimnym piwem, ochrona sympatyczna, a szatniarze są uśmiechnięci i pomocni. Jeśli ktoś oczekuje, że ludzie nadal będą się zadowalać byle chłamem to urwał się z choinki i nie ma pojęcia o rzeczywistych realiach rynku. Sorry.
 • monicv9 października 2017, godz. 17:09
  Ja ze złamanym palcem w gipsie skakałem na parkiecie Wrocławskiej Hali Ludowej ?? Fakt że wódki nie było za barem to i tak mi to nie zepsuło imprezy ??
 • Rafał Roguszczak9 października 2017, godz. 16:03
  nigdy nie dogodzisz wszystkim, za to wkurwic wszystkich jest bardzo latwo ... muzyka sie liczy, reszta to dodatki
 • Krzysztof Kozłowski9 października 2017, godz. 16:06
  Typowi Polacy niestety zawsze źle ??
 • Marcin Kaczyński9 października 2017, godz. 17:16
  Czuje że po secie "W" Wojtka Toruńska Arena faktycznie nada się do remontu :) :)
 • Krzysztof Stokłosa M9 października 2017, godz. 16:09
  catering z restauracji z gwiazdką michelin być może zda egzamin :P
 • Kamilka Michalska9 października 2017, godz. 16:16
  Słowem w sedno ????????????
 • Tomasz Owczarek9 października 2017, godz. 16:05
  No pewnie.. Po co komu lepsze warunki? Ja P... Debil
 • Karol Czech9 października 2017, godz. 17:13
  Taka prawda!! Byle tłukło ????
 • Krzysztof Zubeil9 października 2017, godz. 16:42
  Wojtuniooo widzimy sie ...
 • Michael Rybus9 października 2017, godz. 17:21
  W dupach się po przewracało
 • Marcelina Wu9 października 2017, godz. 16:41
  Wojtasowi trzeba polać! ??
 • Arek Derkowski9 października 2017, godz. 17:57
  Można krótko ?? zmieniły sie standardy, tak jak ktoś napisał już, sporo ludzi wyjeżdża za granice na eventy i widzi co można zorganizować i to wcale nie za dużo większe pieniądze ??
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (31)
Popularne zdjęcia z imprez
100zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota 15092018Sobota 15092018Pewex100zdjęćZdjęcia z imprezy 20180915 - Skandaliczna Impreza20180915 - Skandaliczna ImprezaEnergy 200096zdjęćZdjęcia z imprezy 1409 Miasto Kobiet Aqua Funk1409 Miasto Kobiet Aqua FunkCherry Music Club100zdjęćZdjęcia z imprezy 20180914 - Fluo Party Matson20180914 - Fluo Party MatsonEnergy 2000100zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota 150918Sobota 150918Cuba Libre85zdjęćZdjęcia z imprezy Sobota 15092018Sobota 15092018Słodownia