Nasz polski Jean-Michel Jarre i inspiracja dla wielu dzisiejszych producentów muzyki elektronicznej Marek Biliński zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 2 UserComments

Marek Biliński uhonorowany medalem za zasługi dla kultury!

Artykuł dodano: 15 maja 2018, godz. 14:00
Odsłony: 3119x

Nasz polski Jean-Michel Jarre i inspiracja dla wielu dzisiejszych producentów muzyki elektronicznej Marek Biliński zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podczas poznańskiego koncertu zorganizowanego przez Radio Poznań pionier polskiej elektroniki został zaskoczony wyróżnieniem  - srebrnym medalem ‘Gloria Artis’ za zasługi dla polskiej kultury. Bardzo nas cieszy ten fakt, bo uważamy Pana Marka za jednego z najważniejszych polskich muzyków wszech czasów, a takie utwory, jak ‘Dom w Dolinie Mgieł’, ‘Fontanna Radości’ czy ‘Ucieczka z Tropiku’ to do dziś ścisła czołówka najciekawszych kompozycji, jakie kiedykolwiek powstały w kraju nad Wisłą.

Przesympatyczny i skromny Marek Biliński odbierając nagrodę powiedział:

‘Nie zwykłem odbierać nagród, zwykłem pracować. Muzyka całkowicie pochłania moje życie, wszystko najpierw musi być w głowie, a potem jest w instrumentach. A tak nawiasem, to te instrumenty, mimo, że są elektroniczne, to one same nie grają’, co my akurat rozumiemy bardzo dobrze!

Przypomnijmy, że Marek Biliński zaczynał w grającym rocka progresywnego zespole Heam dokładnie w połowie lat 70. poprzedniego wieku. Na początku kolejnej dekady jako klawiszowiec formacji Bank wydał dwa ważne dla polskiego rocka i zarazem niezwykle popularne albumy: - „Jestem panem świata" (sprzedano prawie milion egzemplarzy!) oraz „Ciągle ktoś mówi coś".Podczas nagrywania tego drugiego miał już w głowie pomysł na własną muzykę, inspirowaną twórczością artystów z kręgu muzyki elektronicznej takich, jak: Klaus Schulze, Jean-Michel Jarre czy Vangelis.Nagrane w tamtym czasie kompozycje 'Fontanna Radości', 'Dom W Dolinie Mgieł' i 'Ucieczka z Tropiku' stały się wielkimi przebojami, a pamiętny teledysk do tego ostatniego był jednym z najczęściej odtwarzanych w Telewizji Polskiej.W latach 81-85 nie miał sobie równych w plebiscytach na najlepszego instrumentalistę, kilka lat później jako pierwszy organizował w Polsce wielkie widowiska multimedialne na kilkadziesiąt tysięcy osób, dzięki którym jeszcze mocniej przylgnął do niego status 'polskiego Jarre'a'.”


Gratulujemy!

Marek Biliński - Ucieczka z Tropiku | Escape From The Tropics (1984) [Retro Edit 2013]

Marek Biliński - Fontanna Radosci

Marek Biliński Dom w Dolinie Mgieł

MAREK BILINSKI - Kosmiczne opowiadania /1986 audio HQ/

MAREK BILINSKI - E?mc2 | live Przasnysz 2014

Marek Bilinski - On The Other Side Of The World | Po drugiej stronie świata | LIVE - Przasnysz 2014


Komentarze
  • sunkid16 maja 2018, godz. 22:45
    pomixowalem troche ucieczke z tropikow i na imprezach niezle chwyta - wtedy szczegolnie widac w ktorym miejscu parkietu bawi sie clubowa "kadra" ;)
  • Maciej Podniesiński17 maja 2018, godz. 09:26
    Ucieczka z Tropiku <3 <3 <3 https://www.youtube.com/watch?v=TA3KqN4F8Mg
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (2)