Substancja GHB, lub inaczej mówiąc 'pigułka gwałtu' coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach. Nieświadome zażycie GHB może skończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny. Nie wiesz co to jest GHB ? 20 UserComments

Wszystko o 'pigułce gwałtu' (GHB)

Artykuł dodano: 6 października 2006, godz. 00:08
Odsłony: 224093x

Substancja GHB, lub inaczej mówiąc 'pigułka gwałtu' coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach. Nieświadome zażycie GHB może skończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny. Nie wiesz co to jest GHB ? Lepiej dowiedz się o nim jak najwięcej zanim będzie za późno. FTB informuje i przestrzega.

Trochę Historii

W roku 1961 francuski uczony dr Henri Laboritt zsyntetyzował substancję, która z założenia miała służyć do wprowadzania pacjentów w narkozę podczas operacji. Niestety po przeprowadzeniu szeregu badań okazało się, że substancja ta nie dość, że nie daje pełnej kontroli nad bólem to w dodatku wywołuje wiele nieporządanych skutków ubocznych. Z wiadomych zatem względów nie mogła być zastosowana w medycynie. Przeprowadzano jednak kolejne badania w wyniku których, ustalono między innymi, że substancja ta zmniejsza przymus używania narkotyków i alkoholu u ludzi uzależnionych lecz nie udało się w stu procentach potwierdzić skuteczności działania. Stwierdzono natomiast, że substancja, którą zsyntetyzował Laboritt zdolna jest do wyprodukowania większej ilości hormonu wzrostu w organiźmie a tym samym także przyrostu mięśni. Substancję próbowano zatem stosować również w środowisku kulturystów jako jeden z wielu "cudownych środków", których działanie nie było potwerdzone medycznie. W żadnym z wymienionych wyżej przypadków GHB nie znalazło zastosowania, trafilo jednak "na ulicę", gdzie szybko stało się narzędziem do dokonywania przestępstw - przede wszystkim gwałtów. Stąd też jego potoczna nazwa: "Pigułka Gwałtu". GHB w swojej 40-letniej karierze uśmierciło kilkaset osób i przyczyniło się do setek tysięcy gwałtów i wymuszeń. W pierwszej kolejności specyfik trafił na ulice USA i Kanady a następnie pojawił się w Europie.

Więcej o GHB.

GHB to związek chemiczny zwany kwasem gamma-hydroksymasłowym. O dziwo, substancja ta występuje naturalnie w naszym organiźmie lecz w bardzo znikomych ilościach. Jego normalne stężenie w osoczu wynosi 0.1 mg na litrGHB posiada wiele cech neurotransmitera czyli substancji chemicznej odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi a mózgiem. W zwiazku z tym, że substancja ta naturalnie występuję w naszym organiźmie, jest bardzo łatwo przez niego przyjmowana. W zależności od podanej dawki GHB może obliżać lub podnosić poziom dopaminy, która odopowiedzialna jest z kolei za procesy myślowe i pamięć. Gdy poziom dopaminy w organiźmie jest niski dochodzi do tzw. luk myślowych co w konsekwencji prowadzi np. do choroby Parkinsona. Podwyźszona ilość substancji we krwi powoduje zawroty głowy, zaburzenia równowagi i senność. Osoba posiadająca w organiźmie podwyźszony poziom GHB ma problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem. Najgorsze jest jednak przedawkowanie. W pierwszej fazie przedawkowania pojawiają mdłości, oczopląs oraz utrata równowagi. W wielu przypadkach dochodzi do niebezpiecznej śpiączki, która pojawia się nagle. Jest nader silna i niemożliwa do opanowania. Jeżeli do tego dojdą również wymioty, osoba może się udusić. Dodatkowe efekty przedawkowania to drgawki, brak jakichkolwiek reakcji na bodżce oraz spowolnienie oddechu mogące doprowadzić do śmierci.

Wbrew ogólnie pojętej tezie o małej szkodliwości substancji, GHB jest substancją bardzo niebezpieczną. Coprawda gamma-hydroksymaślan nie jest środkiem bardzo uzależniającym jak np. heroina, lecz podana w większej dawce może spowodować wiele nieodwracalnych zmian. Cały problem polega na tym, że organizm każdego z nas jest podatny na inną dawkę substacji. Dla jednych jednorazowa dawka kilku mililitrów wlana np. do napoju może spowodować tylko zaburzenia równowagi (jak przy napoju alkoholowym) a dla innej osoby ta sama dawka może być dawką bardzo niebezpieczną a nawet śmiertelną. W przypadku GHB granica pomiędzy małą dawką a przedawkowaniem jest bardzo mała.

GHB - doskonałe narzędzie zbrodni?.

Niestety, substanacja GHB na zachodzie stała się potocznym narkotykiem i co gorsza przede wszystkim jest on stosowany na osobach trzecich a nie na samych osobach dokonujących zakupu, lub produkcji substancji. Przede wszystkim służy do obezwładniania nieświadomych niczego ofiar - szczególnie kobiet, dlatego też w Stanach Zjednoczonych został sklasyfikowany jako narkotyk "date-rape-drug", czyli jako narkotyk towarzyszący gwałtom podczas randek. Odnotowano także wiele przypadków zastosowania go w przestępstwach finansowych.

GHB swoją przestępczą specyfikę posiada przede wszystkim dlatego, iż jest bardzo trudny do wykrycia zarówno przed dokonaniem przestępstwa jak i po jego dokonaniu. Jako substancja niczym nadzwyczajnym się nie wyróżnia - w czystej formie jest to bezbarwna ciecz bez zapachu i praktycznie bez smaku. Po spożyciu bezpośrednim czuć jedynie słony lekki posmak. Po zmieszaniu go z napojem, sokiem czy też piwem lub innym alkoholem przestaje być wyczuwalny. W pierwszej fazie działania, kiedy ofiara staje się zamroczona, łatwo ją wyprowadzić z zatłoczonego lokalu pod pozorem udzielenia pomocy - już wtedy środek sprawia, że osoba staje się uległa. Wraz z czasem coraz większa ilość substancji poprzez krew zostaje dostarczona do mózgu, gdzie dokonuje się największe spustoszenie myślowe. Napastnik podczas, gdy GHB krąży w organiźmie ofiary, może przekonać ją do wielu rzeczy lub po prostu obrabować lub zgwałcić. Kiedy zatruta osoba się ocknie to całego zdarzenia... nie pamięta!. Podwyższone stężenie GHB w organiźmie wywołuje totalną amnezję.

We francji odnotowano wiele przypadków w których ofierze podawano środek GHB i gdy specyfik zaczął działać, ofiara sama obdarowywała przestępcę swoją kartą kredytową podając PIN i inne wymagane informacje. Przestępca po opróżnieniu konta odnosił kartę spowrotem ofierze, która budziła się następnego dnia całkowicie nieświadoma tego co się stało - zastanawiajając się gdzie wydała swoje pieniądze. Jak zatem widać, zastosowanie tej substancji jest wszechstronne lecz przede wszystkim stosuje się je przy dokonywaniu gwałtów na - często nieletnich młodych, niczego nie przeczuwających dziewczynach w klubach.

Dodatkowym problemem, szczególnie dla służb, które po stwierdzeniu dononania przestępstwa próbują ustalić sprawcę jest to,że substancja nieprawdopodobnie szybko i bez zostawiania jakichkolwiek śladów rozkładana jest całkowicie w organiźmie człowieka. Już w dwanaście godzin po zażyciu nie ma po niej śladu w moczu a już po ośmiu znika całkowicie z krwi. Często zatem zanim ofiara zrozumie co się stało, jest już za późno na zebranie wymaganych podczas śledztwa dowodów.

Wszystko wskazuje na to, że GHB to środek do dokonania zbrodni doskonałej. Ofiara nic nie pamięta, w jej ciele po analizie nie ma oznak obcej substancji a kufle i szklanki z których wypito "przyprawiony" napój dawno umyte i zmieszane z innnymi naczyniami stoją gdzieś w klubie.

Najgorsze jest także to, że substancję GHB można w niebezpiecznie prosty sposób przyrządzić w domu używając do tego celu legalnych i łatwo dostępnych składników. W internecie dostępnych jest kilka przepisów, których nie radzimy wykorzystywać.

Jak się zatem chronić?

Kiedy wszystkie środki zawodzą, a brak dowodów przekreśla nasze starania o ukaranie winnego, którego de facto nawet nie pamiętamy - popadamy w rozpacz i czujemy wielką bezradność. Jedynym sposobem ochrony przez GHB jest edukacja. Czym więcej będziemy wiedzieć o gamma-hydroksyma-ślanie, tym mamy większą szansę na to, że unikniemy z nim kontaktu a jeżeli już do tego dojdzie, to będziemy mogli na czas zareagować. Edukacja nie powinna dotyczyć tylko nas, jako potencjalnych ofiar, lecz także w tym zakresie powinni edukować się policjanci, lekarze a także właściciele klubów i dyskotek, gdzie proceder ten jest najbardziej widoczny. W Ameryce problem jest bardzo poważny. Na cele edukacyjne National Institute on Drug Abuse wydaje rocznie ponad 50 milionów dolarów. Samo posiadanie GHB w Ameryce jest karalne - pierwsze stany wprowadziły zakaz juz w 1997 roku natomiast w 2000 roku ustalił go kongres. Aktualnie za posiadanie GHB grozi 5.000 dolarów grzywny i jeżeli posiadaczem substancji jest obcokrajowiec, grozi mu także deprotacja do swojego kraju bez prawa powrotu.

W polsce problem 'pigułek gwałtu' jest znany policji, lecz nie przeznacza się na edukację żadnych pieniędzy. Młodzi ludzie dowiadują się o tym specyfiku z telewizji czy tez internetu i nadal całkowicie nieświadomi pojawiają się w miejscach, gdzie narażeni są na bezpośredni kontakt z przestępcami i GHB.

W tym roku zakończyl się pierwszy proces w Polsce,w którym oskarżono i skazano człowieka  za użycie 'pigułki gwałtu' na 19-letniej dziewczynie. Półtora roku temu gazety pisały: "Dziewczyna nie wiedziała, co się z nią dzieje. Szła w stronę przystanku autobusowego, kiedy zaczęły się zawroty głowy. Potem stała się całkiem obojętna i nieczuła. Zrobiła wszystko, do czego zmusił ją idący jej śladem mężczyzna. Chwilę wcześniej poczęstował ją napojem. 19-latkę znaleziono następnego dnia rano na łące w Skarżysku-Kamiennej. Była w ciężkim stanie - wyziębiona, z groźbą amputacji odmrożonych kończyn. W szpitalu lekarze orzekli, że została zgwałcona. Ona sama nic nie pamięta". W sierpniu br. Sławomir Z. został skazany na 5 lat więzienia i 3 tys zł. kary grzywny. O sprawie było głośno, potem ucichła i nikt więcej w mediach nie powracał do problemu GHB a tymczasem proceder ten - jak się okazuje - nabiera coraz to większych rozmiarów.

GHB w Polskich klubach.

Jeszcze kilka lat temu specyfik ten nie pojawiał się na polskim gruncie. Wraz z rozwojem technologi a co za tym idzie szybszym dostępem do informacji - również tej nielegalnej - GHB pojawił się w klubach. Wielu ludzi zaczęło produkować GHB w warunkach domowych i przemycać go do lokali przeprowadzając napierw testy a następnie wykorzytując wszystkie "walory specyfiku" doprowadzając także do procederu sprzedaży. Ogólnie uważa się, że nie ma jeszcze wielkiego zagrożenia i problem GHB praktycznie nie istnieje. Eksperci uważają jednak, że to tylko kwestia czasu kiedy cała sprawa nabierze większych rozmiarów.

Musimy być zatem przygotowani i doskonale wiedzieć jak walczyć z tym problemem. Poniżej przedstawię kilka bardzo istotnych wskazówek, których bezwzględnie należy się stosować aby uniknąć kontaktu z substancją GHB.

MINI PORADNIK JAK NIE ZOSTAĆ OFIARĄ GHB (PIGUŁKI GWAŁTU)

- Na imprezy zawsze wybieraj się w towarzystwie zaufanych znajomych. Unikaj znajomych "z przypadku"
- NIGDY nie pij czegoś, co oferuje Ci nieznajoma osoba. Nigdy nie możesz być pewna czy w danym napoju nie ma substancji GHB
- UNIKAJ dzielenia się i wymieniania napojami.
- STARAJ SIĘ kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie. Jeżeli nie jest to możliwe, obserwuj jak napój jest przyrządzany
- NIE ZOSTAWIAJ  szklanki/kubka bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój stoi w innym miejscu niż go zostawiłaś lub wygląda i smakuje inaczej - NIE RYZYKUJ!

KIEDY POCZUJESZ SIE DZIWNIE (mdłości, senność, zachwianie równowagi po małej ilości alkoholu, problemy z wymową):

- Zgłoś się o pomoc do zaufanej osoby lub do obsługi lokalu.
- ZASTANÓW SIĘ z kim opuszczasz lokal (zdecydowana część ofiar zostaje napadnięta przez osoby, które pierwsze zaoferowały pomoc)
- w razie postępowania objawów i pogarszania się ogólnego stanu KONIECZNIE skontaktuj się z lekarzem i powiadom policję.

Tekst: Roman COMPOD Majewski

Komentarze
 • gosiak876 października 2006, godz. 23:13
  miałam do czynenia z laską, której podano to świnstwo, odwiozłam nieprzytomna prawie dziwczynę na pogotowie, która nie wiedziała w jakiej miejscowości jest i jak ma na imię, a nigdy wczesniej jej nie widziałam. Lekarze powiedzieli ze podano jej tabletkę...
 • AgusiaJ8 października 2006, godz. 13:05
  bardzo dobrze,ze pojawil sie w koncu ten temat gdyz trzeba ostrzec wszytkie dziewczyny jakie niebezpieczenstwo na nie czeka... Uwazajcie co pijecie i nie zostawiajcie drinkow tylko bierzcie ze soba!!!!!
 • Paula8 października 2006, godz. 13:58
  Agusia>>>mama mi zawsze to powtarza jak ide na balety;) ale tak wogole to mi sie wydaje, ze kazda normalna i choc troche rozgarnieta dziewczyna wie o takich podstawowych rzeczach jak min. nie piciu niczego od nieznajomych, zostawianu gdzies drinka itp dlatego nie rozumiem jak dochodzi do takich glupich sytuacji :/
 • DJ PYMPO2 listopada 2006, godz. 21:46
  ta tak robia frajery ktorzy sami nei umieja wyrwac laski albo nic w gaciach nie maja;P bo taka jest prawda kiedys tego nei bylo i bylo lepiej nikt sie nie musial o nic praktycznie bac ze cos ktos do koli dosypie a teraz i na konsoelcie jest strach;/
 • Ania_Trance7 listopada 2006, godz. 19:24
  p@ul@ jestem calkowicie za!!przeciez to jest logiczne i tu nie ma sie nad czym zastanawiac.Jak sie mysli racjonalnie to nie ma szans...Gorzej jak taka pigułke zaserwuje Ci najblizszy znajomy,badz przyjaciel.....a znam taki przypadek....
 • marcin0074 grudnia 2006, godz. 16:02
  Taka pigułka to skandal!!!Co za ludzie,przecież oni tym niszcza zycie kazdej kobiecie.Tym łupem moga paść naprawde porządne osoby:/ Co się dzieje na tym świecie.
 • DJ PYMPO30 grudnia 2006, godz. 23:49
  ale to stasuja frajrzy ktorzy nie umieja wyrwac laski sami takie czyte cioty nic wiecej ;0 takiejest moje zdanie
 • Mateo20 lutego 2007, godz. 15:53
  Jak są głupie, nieogarnięte to tak mają a zresztą co to za przyjemność, jak ona jest ledwo co przytomna :/
 • kris_bydgoszcz20 lutego 2007, godz. 18:06
  ej sory dla takich psycholi ktorzy juz siegaja bo takie sposoby na podryw badz "sex" to sory to ich juz nie obchodzi czy ona przytomna czy nie
 • sylwiaxxx10 stycznia 2008, godz. 18:28
  dobrze ze pojawil sie taki artykul bo wiele mlodych dziewczyn jest nie swiadomych tego co moze je spotkac , naprawde musimy uwazac ,ale nie ma usprawiedliwienia dla tych ktorzy to robia to zwykli frajerzy
 • Roberto Nice23 stycznia 2008, godz. 20:27
  ciekawy temat powinien byc bardziej nagłasniany
 • Dona2615 października 2008, godz. 21:35
  witam wszystkich sluchajcie pigulka ta nie jest tylko problemem mlodych lasek ja mam 26 lat i zaczelam sie spotykac z jednym kolesiem wydawaloby sie ze madry,ulozony,myslacy ... spotykalismy sie miesiac czasu uprawialismy sex ( ale mozna by rzec nie na wszystko pozwolilam) pewnego razu wybralismy sie na piwo // ja wiem ile moge wypic a tu raptem po 2 piwie stracilam myslenie,oczywiscie z tego co wiem to najzwyczajniej na swiecie przywiozl mnie do domu i na łóżku wziol co chcial a najgorsze jest to ze ja nie pamietam absolutnie nic zero .... przez takiego gnoja mam koszmary UWAZAJCIE PROSZE NAJWIDOCZNIEJ NIE MOZNA WIERZYC NIKOMU !!! :-((
 • Emma12 kwietnia 2009, godz. 22:01
  na takich imprezach mozna liczyc czesto tylko na siebie i na najblizszych przyjaciol mysle... te wymienione podstawowe zasady to naprawde swietosc i trzeba na to zwracac uwage ... w dzisiejszych czasach jest wielu nieuczciwych, a dziewczyny potrafia byc takie naiwne, nie obrazajac tutaj zadnej z tych, ktore staly sie ofiara ...
 • paulina23090617 kwietnia 2012, godz. 23:38
  Witam.

  Ja tez nigdy nie podejrzewałam, że mogę być ofiarą igułki gwałtu", a jednak. Pracuję w barze, umówiłam się z koleżanką ze zmiany, że razem z kolegami wypijemy sobie trochę, nigdy nie mamy okazji się spotkać. Siedziałyśmy ze znajomymi z baru nagle obie po kilku kieliszkach straciłyśmy panowanie nad sobą, i nic nie pamiętałyśmy z tamtego wieczora. Dobrze, że byłyśmy w towarzystwie dobrych kolegów, którzy zabrali nas do domu. urywkami pamiętamy, że dobierał się do nas "kolega-klient", wiemy też że ma styczność z narkotykami. Dopiero na drugi dzień dotarło do mnie, że nam coś dosypał, bo po takiej ilości alkoholu nie traci się pamięci.

  Krótko mówiąc było to szczęście w nieszczęściu, bo jemu się nic nie udało. tylko martwi mnie jedna sprawa, zażywam tabletki antykoncepcyjne, i mam pytanie czy tej nocy ona zadziałała? czy nie ma to świństwo wpływu na tabletki? Proszę o pilna odpowiedź
 • OlaKa23 czerwca 2012, godz. 22:04
  Do programu "Miasto kobiet" szukam dziewczyn, które padły ofiarą pigułki gwałtu. Jeśli przydarzyło Ci się coś takiego, napisz: a.kwietko@tvn.pl lub zadzwoń: 516-444-299. Pozdrawiam, Ola
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (20)