Kiedy Jean-Michel Jarre podał do informacji tracklistę albumu "Electronica 2: The Heart Of Noise", zapewne mało kto zastanawiał się, kim jest "Es", z którym Francuz stworzył utwór "Exit". 2 UserComments

Zaskakująca współpraca: Jean-Michel Jarre & Edward Snowden!

Artykuł dodano: 18 kwietnia 2016, godz. 10:10
Odsłony: 2078x
Kiedy Jean-Michel Jarre podał do informacji tracklistę albumu "Electronica 2: The Heart Of Noise", zapewne mało kto zastanawiał się, kim jest "Es", z którym Francuz stworzył utwór "Exit". Zapewne jeszcze mniej osób mogło podejrzewać, że są to inicjały, za którymi kryje się... Edward Snowden!
Edward Snowden był m.in. pracownikiem CIA. W 2013 roku ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów, co opisane zostało przez media jako największy wyciek danych informacji w historii USA. Wyjawił m.in., że amerykański rząd na masową skalę szpieguje internautów na całym świecie. Poszukiwany przez władze Stanów Zjednoczonych, od prawie trzech lat przebywa w Rosji, gdzie najpierw otrzymał azyl tymczasowy, a po roku prawo stałego pobytu.

Chyba nikt z nas nie podejrzewałby, że człowiek o takiej historii, może stać się współtwórcą (tutaj: w roli narratora) dzieła muzycznego. I to samego wirtuoza muzyki elektronicznej - Jeana-Michela Jarre'a. Przypomnijmy, że w tym roku francuskiego kompozytora zobaczymy dwukrotnie (więcej informacji: /jean-michel-jarre-wystapi-w-polsce-2-razy_news_99339.htm).

Jaki jest przekaz "Exit"? Jak tłumaczy Jean-Michel Jarre, jednym z tematów albumów "Electronica 1" i "Electronica 2" jest relacja ludzi z nowoczesną technologią. - "Z jednej strony mamy cały świat w kieszeni, w naszych smartfonach, z drugiej - mamy przeczucie, że świat nas szpieguje". Jak dodaje artysta: - "Edward Snowden jest bohaterem dzisiejszych czasów, ponieważ nie powiedział "stop", lecz "uważajcie na skutki korzystania z technologii".

Sam Francuz określa "Exit" jako szybkie techno. Rytm produkcji ma obrazować obsesyjną pogoń ludzi za informacjami o wszystkim i wszystkich. Jego fragmenty możecie wysłuchać w poniższym filmie:  

Jean-Michel Jarre, Edward Snowden - Jean-Michel Jarre with Edward Snowden Track Story


Album "Electronica 2: The Heart Of Noise" będzie dostępny od 6 maja w wersji cyfrowej. Jeśli jednak już teraz kupicie krążek na iTunes, od razu otrzymacie dostęp do kilku utworów z wydawnictwa, w tym do opisywanego "Exit".

http://itunes.apple.com/pl/album/electronica-2-heart-noise/id1081484725

Co sądzicie o tej współpracy?

Autorem tekstu jest Piotr Dobrowolski, autor bloga 'Z Dobrej Woli': http://www.facebook.com/zdobrejwolipl
Komentarze
  • FTB.pl18 kwietnia 2016, godz. 10:04
    OK, jest już nowy film, z ostatniej chwili ;)
  • Piotrek Korsak18 kwietnia 2016, godz. 09:09
    "Film został usunięty przez użytkownika"
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (2)