Rozmawiałem niedawno z jednym z dziennikarzy muzycznych, który ubolewał, że w Warszawie polska muzyka taneczna kojarzy się tylko z Catz N' Dogz, Czubalą, Viadriną czy Sienkiewiczem, a przecież to... 23 UserComments

7 Wspaniałych 2012: Arctic Moon i Indecent Noise

Artykuł dodano: 7 stycznia 2013, godz. 10:00
Odsłony: 7535x
Rozmawiałem niedawno z jednym z dziennikarzy muzycznych, który ubolewał, że w Warszawie polska muzyka taneczna kojarzy się tylko z Catz N' Dogz, Czubalą, Viadriną czy Sienkiewiczem, a przecież to zjawisko dużo szersze, wybiegające poza chwilowe mody i trendy, poza deepowy house i techno.
Częścią tego zjawiska, o której w Warszawie się nie mówi albo mówi z przekąsem, jest wciąż prężna na świecie i mająca swoją reprezentację w kraju scena trancowa. Moda na trance minęła, branżowe magazyny w rodzaju Mixmaga czy DJ Maga o transie nie piszą, największy transowiec świata Tiesto w międzyczasie przerzucił się na electro-house, ale jak dobrze wiemy tu na FTB nie oznacza to, że trance zniknął, że miliony fanów tej muzyki na całej planecie rozpłynęły się w powietrzu.Obserwując Polską Listę FTB na przestrzeni ostatniego roku, czytając uważnie Wasze komentarze można stwierdzić jedno - nie lubicie, gdy producenci idą za trendami, gdy przejmują modna aktualnie patenty i kombinują przy własnym stylu. Wolicie, żeby byli wierni sobie i własnym dźwiękom, nawet jeśli to będzie oznaczać, że "nie będą na czasie". Z drugiej strony - mody przeminą, a doskonały uplifting trancowy numer na zawsze pozostanie doskonałym uplifting trancowym numerem.

Powyższej zasadzie hołduje Arctic Moon, który systematycznie udoskonalał swój warsztat na przestrzeni ostatnich kilku lat, by w roku 2012 stać się już światową ścisłą czołówką w swojej kategorii. Gdy Armin van Buuren po przerwie zaczął wracać do upliftingowych klimatów, jednym z częściej granych przez niego producentów był właśnie Arctic Moon. Ukoronowaniem tego jest zaproszenie Tomasza do Den Bosch, na kulminację świętowania ASOT 600.


Arctica można się było tam spodziewać, ale sporym zaskoczeniem jest fakt, że obok niego zagra tam inny Polak - Indecent Noise. To zdecydowanie najpopularniejszy polski trancowy producent wg Polskiej Listy FTB - każdy z jego numerów był w ścisłej czołówce notowania. Podobnie jak u Arctica mamy tu do czynienia z wiernością swojemu stylowi, bezkompromisowością, postawą sprzeciwu wobec chwilowych trendów.Jak się okazuje taka postawa się w dłuższej perspektywie opłaca - zarówno Arctic Moon, jak i Indecent Noise mają zagraniczne bookingi i status ważnych postaci swojej sceny. Wyróżnienie Indecenta przez Armina również jest tu znamienne - być może polski producent nie przepada za van Buurenem, Holender może rzadko grywa numery Polaka, ale najwyraźniej poczuł, że trzeba docenić go za to, że należy do aktywnego grona artystów dbających o to, by duch mocnego i szybkiego brytyjskiego trance'u nie ginął.

Poza tym, że sam osiągnął niesamowity poziom producencki, w 2012 roku powołał też do życia Mental Asylum, label wydający i promujący również innych, godnych polecenia artystów. Oby zarówno Indecent Noise, jak i Arctic Moon nie zwalniali tempa w 2013 roku! Wielkie gratulacje za ostatnie 12 miesięcy! Już 8 lutego zagrają razem w Sydney.

Arctic Moon - Starships Over Alice (Original Mix)

Indecent Noise - Disorder [Mental Aslyum Records] [Music Video] [HD]
Komentarze
 • Tomek7777 stycznia 2013, godz. 10:34
  do polskich agencji eventowych :
  Kiedy klubowicze doczekają sie Indecent Noise`a na polskim evencie !! ?? Mamy znow was prosic jak to bylo z Tomaszem aka Arctic Moon ?
  Przeciez wczoraj w audycji AH.fm Indecent rozniósł radio :)
 • selstei7 stycznia 2013, godz. 11:10
  Jeszcze Arctic jak cie moge, ale Indecent przenigdy chocby sredniej produkcji nie wydal. Dla mnie to byly raczej totalne porazki. Zaskakuje mnie te cale podniecanie sie tym gosciem.
 • UcieX7 stycznia 2013, godz. 11:12
  Nie można tu zapominać również o producencie jakim jest Matt Bukovski. Pojawia się cyklicznie w audycjach ASOT. Na przykład w ostatnim ASOT pojawił się jego remix:
  Farhad Mahdavi - Blue Rose (Matt Bukovski Remix)

  :)
 • Jerycho19887 stycznia 2013, godz. 11:19
  Wczorajszy Yearmix moim zdaniem tylko udowodnił, że Indecent to obecnie najlepszy producent i dj muzyki trance w Polsce ;) Arctic również nie odstaje, o czym świadczy chociażby Afterworld 011 (a w nim masa świetnych upliftów) ;)
  Dla fanów pana Aleksandra - sylwestrowy set z Argentyny (słuszna uwaga artinho - mój błąd) ;)
  https://soundcloud.com/indecentnoise/indecent[...]
  BTW. Ja bym też nie zapominał o polskim przedstawicielu sceny progressive trance (i raczej nie tylko trance) - CJ Art, dla którego według mnie ten rok był również bardzo udany ;)
  CJ Art - Levitation (Original Mix)
 • artinho7 stycznia 2013, godz. 13:10
  nie Brazylii tylko Argentyny ;) Co do Yearminxa, to nie słyszałem, ale seta sylwestrowego non stop praktycznie katuje od 3 dni. Jest taki ogień, że ojeju :)
 • Paul Cogito7 stycznia 2013, godz. 14:52
  Tomek 777

  Alex wystąpił już na 4 edycjach imprez Essential Vibes, Tomek na 2, i raczej na pewno na tym to się nie skończy :), Zapraszamy do Stolicy, na imprezy z udziałech tym panów i nie tylko :)
 • Trancefied7 stycznia 2013, godz. 14:55
  Indecenta mozecie posluchac/ pobawic sie podczas imprez cyklu Essential Vibes w Warszawie klub Afterlife na ulicy Kolejowej :) specjalnie z Katowic jezdze na jego sety :)
 • 87Horny7 stycznia 2013, godz. 14:59
  słuchałem zarówno wczorajszego Radio Bosh, jak i 3-godzinnego seta z Argentyny i powiem krótko - tak się robi szybki, mięsisty, trancowy set! polecam każdemu żeby odróżnić od masy przeciętnych, trousowych produkcji które zasypały w ostatnim czasie rynek...
 • FuDiTraNceBOY7 stycznia 2013, godz. 15:39
  Set z Argentyny jest naprawde syty w ..uj!!! Zapuscilem sobie do sprzatania i stwierdzam niezly czas bo w poltora h ogarnalem to co zawsze zabieralo mi ponad 2h ;) jest moc
 • Pankrator7 stycznia 2013, godz. 15:50
  Bardzo zastanawia mnie to że ten artykuł celowo omija lub wręcz zaprzecza istnieniu imprez trance w Warszawie pod szyldem Essential Vibes. Cieszą się one sporym powodzeniem a jednocześnie są to jedyne imprezy w Polsce gdzie można usłyszeć obydwu panów. Aleks jest niemal rezydentem u nas...
 • artinho7 stycznia 2013, godz. 16:38
  ale ten artykuł nie miał na celu opisywanie imprez trance'owych w Polsce czy też w Warszawie, a jedynie podkreślić zeszłoroczne poczynania Arctica i Indecenta.

  Tak ode mnie, cieszy mnie, że coś robicie, ale po imprezie na bemowie raczej narzekania były na frekwencje ze strony organizatorów aniżeli zachwyty powodzenia.
 • Martinez7 stycznia 2013, godz. 16:46
  Trance na pewno nie jest teraz tak popularnym gatunkiem w mediach, co nie znaczy że artyści nie działają i fani przerzucili się na inne style. Panowie powyżej opisani są tego przykładem. Co do frekwencji na Bemowie, cóż w Warszawie z trancowymi imprezami bywało rożnie raz się udają raz nie nie ma tam tak silnej i mega licznej zwartej publiki niestety jakby się wydawało.

  Nad inna sprawa za to ubolewam, że wielu dziennikarzy muzycznych ( nie mowie o ftb) raczej jest na tyle zamkniętych stylowo i ma tak stereotypowe podejście do róznych rodzajów muzyki klubowej w polsce ze poprostu będzie pisać tylko o tych swoich wybranych pomijając innych umyślnie, a szkoda.
 • Paul Cogito7 stycznia 2013, godz. 16:50
  Chyba dwa inne oświadczenia czytaliśmy :). Spróbowaliśmy zrobić coś na kształt Eventu - nie wyszło tak jak chcieliśmy do końca, i co? Poddaliśmy się? Nie, robimy Swoje dalej i nie poddajemy się, a uwierz, że wielu by zrezygnowało. Zresztą, fakt faktem Pankrator ma rację, z tekstu można wyczytać - iż w Warszawie nie ma w ogóle Trance'u, a wybacz nie po to od 2 lat, wypruwamy sobie flaki, wydajemy kupe kasy, ściągamy ludzi pokroju wyżej opisanej dwójki, ale nie tylko (był: Setrise, Kearney, Sherry, Webster, Atkinson, Sheperd, Orla Feneey, Skytech - będzie KhoMha), by teraz czytać, że Trance w Warszawie nie istnieje :)


  Zresztą nie o tym ten artykuł - taki drobny niuans z Naszej strony. A o duet w temacie, w 2013 bym się nie martwił :D
 • Seba21107 stycznia 2013, godz. 17:09
  napiszę krótko.......brawo,brawo panowie i oby tak dalej
 • SebKo7 stycznia 2013, godz. 17:20
  Indecent Noice wymiata! :)
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (23)