Novika dj

Informacje o artyście

Jedni pamiętają Kasię Nowicką czyli Novikę z zespołu Futro, ze współpracy ze Smolikiem, Fiszem, czy 15 Minut Projekt. Owoce tych i mniej znanych kolaboracji zostały zebrane na wydanej w 2004 roku płycie "Feat. Novika" (BMG). Inni lepiej znają Novikę z klubowych parkietów i kolektywu dj'skiego Beats Friendly, który wiosną wydał składankę "Friendly BEats" (EMI) . Jeszcze inni cenią sobie najbardziej jej działalność radiową (Radiostacja, Radio BIS), owocem której były kompilacje: Radio Leniwa Niedziela (2002, Sissy) oraz Polskie Leniwe z 2005 roku (Kayax). Z pozoru więc wszyscy znają Novikę, ale dopiero za sprawą jej debiutanckiego albumu solowego "TRICKS OF LIFE" (27.10.2006, KAYAX) mogą odkryć jej własny świat oraz bardziej dojrzałą osobowość.

Mimo, że za warstwę muzyczną płyty odpowiedzialnych jest wiele osób, Novika wcieliła się w rolę producenta całości albumu, czuwając nad jego koncepcją, udziałem gości, muzyków, asystując przy każdym miksie. Kasia jest też autorką wszystkich tekstów, które odgrywają tu istotne znaczenie. W sposób mniej lub bardziej abstrakcyjny odnoszą się do naszej sfery emocjonalnej, do trudności w komunikacji między kobietą, a mężczyzną, do paradoksów, pułapek i sztuczek, które funduje nam codzienne życie (tytułowe "Tricks of life").

Na płycie znajdziecie piosenki, których autorami lub współautorami wraz z Noviką są: Envee (Niewinni Czarodzieje), Smolik, Tomek Ziętek (Loco Star), Artur Rojek, Mariusz Szypura (Silver Rocket), Tim Flavio oraz debiutanci: Rawel (Sławek Hryniewiecki) i Good Paul.
Wokalnie Novikę w kilku utworach wspierają: Sqbass, Marsija (Loco Star), Aga Murawska. Nie zabrakło też żywych instrumentów, m.in. fortepianu (Sławek Jaskułke), wiolonczeli i kwartetu smyczkowego pod wodzą Patryka Rogozińskiego, trąbki (Tomek Ziętek), harfy (Kasia Kolbowska, klarnetu basowego (Pablo Pełczyński). Miksem dodatkowo zajęli się: Bogdan Kondracki, Sebastian Witkowski i Mariusz Szypura.

Tricks of Life to opowieść z pozoru lekka, na dnie smutna, ale na pewno niezwykle wciągająca.

O powstawaniu płyty opowiada Novika:

Prace nad płytą rozpoczęły się w sierpniu 2005 roku. Początkowo miało być tradycyjnie: zbieranie podkładów od różnych producentów, wymyślanie wokalu i gotowe. Zależało mi jednak, żeby to moje pomysły były punktem wyjściowym piosenek, a nie wizja z góry narzucona przez muzykę. Odłożyłam więc na bok te podkłady, które już otrzymałam i zaczęłam szukać w mojej głowie. Nagrałam w domu 4 piosenki acapella od razu z tekstem. Nie mogłam się potem doczekać, kiedy Tomek Ziętek czy Tim Flavio dopasują do tych wokali muzykę według własnej interpretacji. Efekt był dla mnie na tyle ekscytujący, że od razu dostałam kopa do dalszych działań.
Czasem prace wyglądały inaczej.

Od Rawela, którego do tej pory nie poznałam osobiście i Good Paul'a pocztą otrzymałam wybrane wcześniej szkice. Potem trochę za ich plecami nagrałam wokal, dodałam kwartet smyczkowy z aranżacją Patryka Rogozińskiego, harfę w "Common Tear", głos Japonki Aiko i Agi Murawskiej w "Mikawa Miya". Na koniec jeszcze sporo od siebie dodali odpowiedzialni za miks Sebastian Witkowski oraz Bogdan Kondracki i tym razem z kolei oryginalni autorzy otrzymali formę, która znacznie odbiegała od początkowej.

Najmniej zmian wprowadziłam do singlowego "Tricks", który otrzymałam od Envee'ego. To była piękna, nienaruszalna forma, do której od początku pasował mi duet ze Sqbass'em. Wiedziałam jaki dialog chcę stworzyć i jak zacząć pisenkę, ale dalej melodia szła mi odpornie. Kiedy Sqbass przesłał mi mailem swoje pomysły, wymiękłam. To jedyny kawałek, w którym ktoś inny odpowiada częściowo za linię wokalu.


Aktualności

 • Muzyka i zjawiska 2013 oczami Noviki

  Muzyka i zjawiska 2013 oczami Noviki

  30 grudnia 2013, godz. 09:09komentarze (4)

  Jakie było ostatnie 12 miesięcy z punktu widzenia jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej? W dodatku artystki, która w 2013 wydała kolejny bardzo dobry album "Heart Times"...

 • Video: Polskojęzyczna Novika w remiksie Lisiego

  Video: Polskojęzyczna Novika w remiksie Lisiego

  20 sierpnia 2013, godz. 09:56komentarze (7)

  Jak dobrze wiecie dobry, elektroniczny beat i polskojęzyczny wokal to przeważnie są rzeczy siebie nawzajem wykluczające. Niezwykle rzadzko udaje się te składniki połączyć w sposób niekłujący uszu...

 • Nowa Novika kontra nowy Kamp!

  Nowa Novika kontra nowy Kamp!

  28 stycznia 2013, godz. 11:04komentarze (13)

  Kobieta kontra trzech mężczyzn, Warszawa kontra Łódź, język angielski kontra język angielski, elektroniczna melancholia kontra elektroniczna melancholia.

 • Cytat tygodnia: Novika nie bawi się przy Rihannie nawet w sylwestra

  Cytat tygodnia: Novika nie bawi się przy Rihannie nawet w sylwestra

  3 stycznia 2013, godz. 10:27komentarze (11)

  Novika zdradziła po raz pierwszy, jak ta płyta się będzie nazywać ("Heart Times"), kiedy się ukaże (na wiosnę), oraz kiedy swoją premierę będzie mieć pierwszy singel z klipem i remiksami...

 • Fryderyk za album z remiksami

  Fryderyk za album z remiksami

  27 kwietnia 2012, godz. 13:10komentarze (5)

  Ależ ten czas leci – dopiero co pisaliśmy o pierwszym Fryderyku dla Noviki i pytaliśmy jej o zdanie na ten temat. Minął już tymczasem rok od momentu, kiedy mówiła na łamach FTB, że „zdobycie Fryderyka

 • Zaskakujący polski akcent w Toolroom!

  Zaskakujący polski akcent w Toolroom!

  12 kwietnia 2012, godz. 10:22komentarze (11)

  Gdybyśmy zorganizowali konkurs kto z Polaków pojawi się w najbliższym czasie na jednym z nadchodzących wydawnictw, chyba nikt nie postawiłby na Novikę! A jednak – pod koniec kwietnia ukaże się...

Artykułów (6)

1

Novika

 • Kraj: Polska
 • Miasto:
 • Team:
 • WWW: www.novika.pl/

Pozycja w rankingu

17/ 1590Głosuj

Nadchodzące imprezy

Imprezy promowane

ENJOY by Tom Forester

ENJOY by Tom Forester

17 grudniaPacha Poznań
This is Pacha - Milkwish & Pesos Sax

This is Pacha - Milkwish & Pesos Sax

18 grudniaPacha Poznań
New Year's Eve 2022

New Year's Eve 2022

31 grudniaX-Demon Wrocław
A State Of Trance 1000 - Krakow

A State Of Trance 1000 - Krakow

12 marca 2022TAURON Arena Kraków
Dreamstate Europe 2022

Dreamstate Europe 2022

23 kwietnia 2022Arena Gliwice
Mamry Festival 2022

Mamry Festival 2022

29 lipca 2022Plaża Miejska Mamry Węgorzewo
Swedish House Mafia - KRAKÓW, 21.10.2022

Swedish House Mafia - KRAKÓW, 21.10.2022

21 października 2022TAURON Arena Kraków

Imprezy

Piątek, 17 grudniaSobota, 18 grudniaŚroda, 22 grudniaSobota, 25 grudnia