Zgaduję, że pytanie o to jak brzmi mgławica kosmiczna nigdy nie przyszło Ci do głowy. NASA zdaje się wychodzić krok naprzód, ponieważ już teraz mamy okazję usłyszeć to zjawisko. 0 UserComments

Jak brzmi mgławica kosmiczna? Z odpowiedzią przychodzi NASA

Artykuł dodano: 23 listopada 2021, godz. 06:01
Odsłony: 409x
Zgaduję, że pytanie o to jak brzmi mgławica kosmiczna nigdy nie przyszło Ci do głowy. NASA zdaje się wychodzić krok naprzód bo już teraz mamy okazję usłyszeć to zjawisko.


Dźwięki w przyrodzie

Stwierdzenie, że dźwięki natury mogą być traktowane jako muzyka to nic nowego. Choć nie wszystkie odgłosy są niezwykle harmonijne każdy z nich jest na swój sposób piękny. Jedni za muzykę wezmą odgłosy szumiących drzew, inni odgłosy zwierzyny, a jeszcze inni odgłosy spadających kamieni... 

Warto poświęcić chwilę przy odgłosach zwierząt, ponieważ te potrafią być naprawdę niezwykłe. Myśląc o "uzdolnionych muzycznie" zwierzętach pierwsze przychodzą mi do głowy Kosogłosy ze znanej nam powieści Suzanne Collins. Jednakże muszę zmartwić wszystkich fanów Igrzysk Śmierci; takich ptaków nie ma. Ich właściwości posiadają jednak lirogony.

O ich zdolnościach można spokojnie napisać cały artykuł, niech wystarczy jednak jeśli napiszę, że te niezwykłe ptaki potrafią "małpować" niemalże każdy dźwięk. Zostawiając zwierzęta nieco na uboczu trzeba docenić również "talent" muzyczny warzyw.
Przeglądając media społecznościowe rzucił mi się ostatnio w oczy film na którym mężczyzna za pomocą urządzenia o nazwie PlantWave (którego wspomnienie przypomina mi o zaległym liście do Świętego Mikołaja) wydobywa dźwięk z grzybów. Efekty są niezwykle zaskakujące. 

Okazuje się bowiem, że muzyka się z nich wydobywająca mogłaby spokojnie uchodzić za soundtrack wysokiej klasy filmu fantastycznego. Wychwycimy również, a jakże, lekko psychodeliczne dźwięki. Chociaż wydawać by się mogło, że nic dziwniejszego nie będzie dane nam już więcej usłyszeć NASA nie pozostawia nam złudzeń przedstawiając nam interpretację brzmienia mgławicy kosmicznej

Mushroom Music with PlantWave at Kealia Forest Reserve, posłuchaj

"Rozśpiewana" mgławica Motyl

W czasach gdy o kosmosie wiemy bardzo niewiele, a ludzka stopa nadal nie stanęła na Marsie możemy się cieszyć, że naukowcy z NASA nie tracą czasu. Już w ubiegłym tygodniu Amerykańska agencja kosmiczna za pomocą mediów społecznościowych przedstawiła nam interpretację brzmienia światła z mgławicy Motyl.

Aby zamienić światło w dźwięk, NASA musiała przełożyć je na instrumenty i nuty. Dlatego każda długość fali światła z mgławicy została połączona z inną grupą instrumentów, aby stworzyć „symfonię kojących dźwięków”, mówi NASA. „Skrzydła” mgławicy są połączone strunami i syntetycznymi tonami, a gwiazdy są reprezentowane przez cyfrową harfę. 

Taka konwersja światła na dźwięk znana jest pod nazwą Data Sonification. Chociaż mgławica oddalona jest od ziemi o około 3 000 lat świetlnych jej dźwięk niebezpiecznie blisko przypomina muzykę wziętą prosto z partytury Hansa Zimmera. Całości przesłuchasz już teraz na platformie YouTube do czego gorąco zachęcamy.

Sonification of the Butterfly Nebula

Sprawdź także

Dog Blood pracują nad nowymi numerami. Legendarne duo znów razem w studio
Lista 100 najlepszych trance'owych DJ'ów w 2021 roku
Armin van Buuren z 'No Fun' ponownie uderza w mainstream
Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)