Impreza Nwa Shofar - Trzaska Rogiński Moretti L Klub Dragon L 5062014 odbędzie się 5 czerwca 2014 (Czwartek), w klubie Muzyczna Fabrika Poznań. Start imprezy: godz. 20:00. .
0 Nwa  Shofar - Trzaska  Rogiński  Moretti L Klub Dragon L 5062014

Bilety na imprezę

Brak biletów na imprezę...

Nwa Shofar - Trzaska Rogiński Moretti L Klub Dragon L 5062014

5 czerwca 2014, Muzyczna Fabrika Poznań, start: 20:00

Zagrają na imprezie:
S H O F A R
5 CZERWCA, CZWARTEK, G. 20.00
MAŁY DOM KULTURY,
Bilety : 25 pln przedsprzedaż / 35 pln w dniu koncertu

Koncert w ramach NOWEGO WIEKU AWANGARDY

SHOFAR
Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy
Raphael Rogiński - gitara elektryczna
Macio Moretti - perkusja

? Zespół Shofar powstał z inicjatywy Raphaela Rogińskiego.

Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie free, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Utwory, które znalazły się na płycie pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najcześciej tzw. "niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę oraz "frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok piesni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Na płytę "Shofar" w większości składają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się akurat tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego >1892-1961> - muzykologa, który od lat 20 ubiegłego stulecia, badał muzykę żydowską. Jednym z efektów jego pracy był tom poświęcony właśnie tradycji chasydzkiej.
+ dodaj mnie do listy obecnościObecni na imprezie (0)
Komentarze
Komentarze (0)