Przez wielu uznawany za jedną z największych gwiazd w historii muzyki elektronicznej. Niestety, Włoch odszedł od nas w wieku 47 lat. Z okazji piątej rocznicy śmierci DJ-a przedstawiamy wam jego hi 0 UserComments

Pięć lat temu odszedł od nas Robert Miles. Oto pięć najlepszych utworów producenta

Artykuł dodano: 10 maja, godz. 15:26
Odsłony: 2638x
Robert Miles był przez wielu uznawanych za jedną z najjaśniejszych gwiazd w historii muzyki elektronicznej. Niestety, włoski producent odszedł od nas w maju 2017 roku w wieku 47 lat. Z okazji piątej rocznicy śmierci DJ-a chcielibyśmy przypomnieć Wam jego największe i najlepsze hity, które stworzył w czasie swojej kariery. Sprawdźmy, jak wyglądał jego dorobek artystyczny!


Niekwestionowana legenda - Robert Miles

Robert Miles, a właściwie Roberto Concina, jest autorem jednej z najpopularniejszych piosenek z gatunku elektronicznej, a mianowicie utworu Children. Od momentu premiery tego przeboju minęło już prawie trzydzieści lat, a do tej pory jest to hit nad hitami. Początki produkcji tego numeru datuje się na rok 1994. Jednak nie tylko tej kompozycji Włoch zawdzięczał swój sukces.

Debiutancki album o nazwie Dreamland, który został wydany 10 czerwca 1996 roku, uzyskał status platynowej płyty w sumie sześciu krajach, a w tym oczywiście w Polsce, gdzie krążek sprzedał się w nakładzie 100 tysięcy sztuk. Najwięcej jednak sprzedano w Niemczech i Stanach Zjednoczonych (w obu po pół miliona egzemplarzy). Warto w tym momencie wspomnieć, że projekt był praktycznie w całości stworzony przez Milesa, oprócz utworu One and One, którą w pierwotnej wersji zaśpiewała nasza rodaczka  Edyta Górniak.

Lata świetności Roberta Milesa datuje się na okres 1995-1997. To właśnie wtedy wydał on takie hity jak Children czy Fable. Niestety, pięć minut Włocha minęło dość szybko. Mimo że w czasie swojej kariery wydał pięć krążków studyjnych, to tak naprawdę globalną sławę osiągnął tylko i wyłącznie album Dreamland.

Kariera legendarnego producenta została jednak przedwcześnie przerwana przez cichego zabójcę, którym był rak czwartego stopnia z przerzutami. Po dziewięciomiesięcznej walce z chorobą zmarł 9 maja 2017 roku w wieku 47 lat. Z okazji piątej rocznicy jego śmierci chcielibyśmy przypomnieć Wam wszystkim, jak wspaniale Robert rozpoczął swoją karierę studyjną. Oto pięć najlepszych produkcji spod rąk Roberta Milesa.

Jeden z największych hitów Milesa

Wszyscy, którzy kojarzą postać Roberta Milesa, przypominają sobie raczej o utworze Children. Wielu z nich pamięta również o utworze, który też był hitem na międzynarodową skalę. Chodzi tutaj dokładnie o Fable, wydany 27 maja 1996 roku. Trafił on na ponad dwadzieścia międzynarodowych list przebojów, w tym na sam szczyt prestiżowego zestawienia Billboard US Dance Club Songs. Największą popularność zdobył jednak we Włoszech, gdzie został trzecim największym hitem roku 1996. Warto też wspomnieć, że numer ten zdobył status złotej płyty we Francji, gdzie sprzedał się w nakładzie 250 tysięcy sztuk.

Jak widać po statystykach, Fable ma swój dom na Lazurowym Wybrzeżu. Nic dziwnego, bowiem jedna z oficjalnych grafik utworu przedstawia złocisty piasek i krystalicznie czystą wodę. Taki klimat właśnie miały kompozycje Roberta Milesa. Przy nich można było poczuć się jak na Ibizie czy w słonecznej Toskanii. Kompozycja ta to swego rodzaju sukcesor legendarnego Children i jestem naprawdę dumny z tego, że właśnie taka produkcja jest rozpoznawalna w gronie młodszych odbiorców.

Posłuchaj Fable, które obok Children jest największym hitem Milesa


Wolność w wydaniu Roberta Milesa

Freedom to kolejny numer, który miał swoje pięć minut na scenie międzynarodowej. Był to jeden z utworów promujących drugi albumu studyjny Roberta pt. 23am. Wolność została wydana niespełna miesiąc przed krążkiem i zdobyła naprawdę dużą popularność. Po raz kolejny kompozycja trafiła na szczyty list przebojów w takich krajach jak Włochy, a swoją obecność zaznaczyła również w Belgii i Hiszpanii.

W procesie produkcyjnym uczestniczył Frank Musker, który znany był ze współpracy z takimi gwiazdami jak np. zespół Queen czy z samym Zucchero. We Freedom pomógł on Milesowi napisać tekst, który zaśpiewała amerykańska piosenkarka Kathy Sledge. Mimo że album 23am nie przyjął się tak dobrze jak Dreamland, to właśnie Wolność jest najbardziej rozpoznawalnym kawałkiem z całego krążka.

Obejrzyj teledysk do piosenki Freedom autorstwa Roberta Milesa


Jeden i jeden = Robert Miles

Tak jak już wcześniej wspomniałem, One and One był utworem, który został napisany dla Edyty Górniak na potrzeby jej drugiego albumu studyjnego. Oryginalny tekst do numeru jest zasługą Billy'ego Steinberga, Ricka Nowelsa oraz Marie-Claire D'Ubaldo. Razem z jej wersją wydany został cover Roberta Milesa oraz brytyjskiej piosenkarki  Marii Nayler.

Cover Milesa do piosenki One and One to najlepszy przykład tego, że remiks jak najbardziej może przegonić oryginał. Najlepszym tego przykładem jest pojawienie się wersji włoskiego producenta na liście US Billboard Hot 100 na 54. pozycji. Mało tego, utwór ten trafił na pierwsze miejsca list przebojów w siedmiu krajach, a swego czasu królował nawet w zestawieniu Eurochart Hot 100. Cieszę się, że znacznie bardziej pamiętam cover Roberta niż oryginał naszej Edytki.

Kiedyś nawet Robert Miles coverował Edytę Górniak


Fantazyjne brzmienie włoskiej legendy

Fantasya to jeden z dziesięciu utworów, który znalazł się na debiutanckim krążku  Dreamland. Mimo że nie jest on singlem albumu, to myślę, że nadal zasługuje na miejsce w tym zestawieniu ze względu na swoje niekonwencjonalne brzmienie. Ton utworu skojarzył mi się z występami Timmy'ego Trumpeta, gdy ten gra Children Roberta Milesa podczas swoich setów. Myślę, że dodanie Fantasyi do aktualnych występów, byłoby fajnym smaczkiem dla fanów zmarłego artysty. Dlaczego?

W utworze pojawia się poboczna linia melodyczna, która idealnie nadaje się do zagrania na trąbce przez samego Timmy'ego, a z racji tego, że Australijczyk potrafi być nostalgiczną postacią, to myślę, że ten pomysł by jak najbardziej wypalił. Fantasya nie pojawiła się na żadnej z list przebojów, ale sądzę, że jest obok Children oraz Fable jednym z najlepszych utworów z albumu Dreamland.

Fantasya to jeden z największych hitów z krążka Dreamland


Robert Miles i jego wiecznie żywe Children

Children to tak naprawdę jedna z pierwszych produkcji, jaką w swojej karierze wyprodukował Robert Miles. Jest to utwór tak ponadczasowy, że w nawet w tym roku pojawił się w polskim zestawieniu Polish Airplay Top 100. Przez wiele krajów został uznany za największy hit 1996 roku, mimo że został wydany na początku 1995 roku. Pokazuje to tylko, jak bardzo Włoch namieszał swoim numerem w show biznesie.

W sumie Children trafiło na pięć różnych zestawień Billboard, a w tym najważniejszym, czyli Hot 100, gdzie zajęło 21. miejsce i utrzymywało się przez dwadzieścia jeden tygodni. Największy sukces track osiągnął jednak na Wyspach Brytyjskich, gdzie sprzedał się w nakładzie ponad miliona i dwustu tysięcy sztuk.

Warto wspomnieć, że wielu artystów stworzyło swoje własne wersje utworu Roberta Milesa, a mowa tutaj np. o szwajcarskim DJ-u Mike'u Candysie, holenderskim duecie Tinlicker oraz o samym Davidzie Gueccie, który do tej pory używa remiksu Children w swoich setach razem z wersją a cappella remiksu Roses autorstwa Imanbeka.

Myślę, że właśnie o takim czymś marzył Robert. Jestem w stu procentach pewny, że chciałby, żeby jego muzyka żyła wiecznie i była odkrywana przez coraz to nowsze generacje fanów muzyki elektronicznej. Roberta Milesa zabrano nam przedwcześnie, jednak rozumiem, że aktualnie jest on w lepszym miejscu, gdzie imprezuje razem z Guru Joshem.

Bezapelacyjnie największy hit w karierze Roberta Milesa czyli Children


Sprawdź także:


Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)