Tydzień z Airwave na FTB.pl! Najpierw pojawił się w Transowych Rarytasach, teraz prezentujemy Wam cały album „Dark Lines”, jeden z najlepszych trancowych albumów ostatnich lat. 31 UserComments

Płyta tygodnia: Airwave - zbyt oldschoolowy trance?

Artykuł dodano: 19 października 2012, godz. 10:44
Odsłony: 8197x
Tydzień z Airwave na FTB.pl! Najpierw pojawił się w Transowych Rarytasach, teraz prezentujemy Wam cały album „Dark Lines”, jeden z najlepszych trancowych albumów ostatnich lat.
A może nie? Zapraszamy Was do dyskusji na ten temat. Podobnie jak płyta Johna 00 Fleminga, w pewnym stopniu ostatni album Solarstone’a, mamy tu do czynienia z bardzo klasycznym, wręcz oldschoolowym, a nawet anachronicznym spojrzeniem na muzykę trancową. Wspomnieni artyści starają się stać na straży tej odmiany muzyki trance, która niejako odeszła już do lamusa, rezygnują z nowinek brzmieniowych na rzecz porządnych melodii i klimatu, ale pytanie brzmi – czy w tym swoim podejściu nie przesadzają?Niewątpliwie słuchając „Dark Lines” natknąłem się na dużo pochłaniającej muzycznej przestrzeni, sporo świetnych motywów, linii melodycznych, beatów i basów, efektów dramaturgicznych, kilka razy zupełnie się wkręciłem i zapomniałem o bożym świecie, kilka razy krzyknąłem „WOW!”, wiele razy chyliłem czoła przed Airwave’em za stworzenie niesamowitej atmosfery i dziękowałem J00Fowi za to, że postanowił wydać ten album…

A jednak ciągle z tyłu głowy miałem następujące pytanie – czy to przypadkiem nie jest „zbyt oldschoolowe”? W tym sensie, że o muzyce mówi się, że jest dobra również z tego powodu, że w mniej lub większym stopniu łapie ducha czasu, wnosi choć odrobinę czegoś nowego, tymczasem w przypadku albumu Airwave trudno mówić o czymś podobnym.

Co o tym sądzicie – czy to, że słuchając „Dark Lines” ma się wrażenie obcowania z albumem sprzed lat sześciu czy dziesięciu to dobrze czy źle? Brakuje Wam tu choć niewielkich elementów nowoczesności czy niekoniecznie?

Airwave - Dark Lines (JOOF Recordings)


http://www.beatport.com/release/dark-lines/974393

Komentarze
 • UcieX19 października 2012, godz. 10:54
  Po tym albumie sobie uświadomiłem, że klasyczny trance to nie mój gatunek... 2006-2009 to lata, gdzie najwięcej znajdowałem ciekawej muzyki dla mnie spod tego stylu
 • Jerycho198819 października 2012, godz. 11:02
  Ja słuchając albumu Airwave'a właśnie czułem zgoła coś innego... Czułem, iż Dark Lines jest właśnie powiewem świeżości, pewnej nowoczesności rzekłbym. Nowoczesności jednak nie rozumianej w czystym znaczeniu tego słowa, ale nowoczesności rozumianej w sensie jakości ;) W obecnych czasach, gdzie trance tworzony przez dawnych gigantów tego gatunku jest wyniszczany kombinatorstwem, album takiego gościa jak Laurent jest nadzieją. Nadzieją, iż ukochany przez wielu ludzi tradycyjny nurt muzyczny jest nadal robiony z pasją ;)
  To moim zdaniem jest najprawdziwszy progresywny trance, bez zbędnych upiększaczy, klasyczny w swojej formie i bezkompromisowy... No a co najlepsze to jeszcze nie koniec, gdyż pod koniec miesiąca wychodzi druga część tzn. Bright Lines ;)
  Reasumując - według mnie obok albumów Solar Fields, Solarstone'a i Timewave'a - Dark Lines to jeden z głównych kandydatów do trance-owego albumu roku ;) Piękny i wyrazisty, no i co najważniejsze czysty w swojej formie ;)
  (Jeżeli jakaś część mojej wypowiedzi kogoś uraziła to z góry przepraszam, nie chcę bowiem atakować czyjegoś indywidualnego gustu)
 • UcieX19 października 2012, godz. 11:04
  Bardzo dużo osób chwali tą plytę. Też żałuję, że nie trafiła do mnie
 • Jerycho198819 października 2012, godz. 11:13
  UcieX bo to jest to co napisałem w nawiasie na końcu - indywidualny gust ;) I to każdy z nas osobna powinien szanować u innej osoby bez jakiegokolwiek "ale" ;)
 • UcieX19 października 2012, godz. 11:31
  @ Jerycho1988
  Racja. Ale to różnie bywa. Mam nadzieję, że nie zostanę tutaj zbluzgany :P
 • Sojka19 października 2012, godz. 11:40
  Album dobry, ale według mnie tylko i wyłącznie w kategorii do posłuchania. Fajne, żeby sobie nagrać do samochodu na jakąś dłuższą podróż, żeby leciało sobie w tle gdy zajmujemy się czymś innym, lub po prostu, posłuchać, aby się zrelaksować. Chiricahua, Particles Of Love mają świetny klimat, ale generalizując cały album, nie jest to materiał imprezowy. W sumie chyba tylko Kabalash to z tego zestawienia najbardziej parkietowy kawałek.
 • Helvinek200019 października 2012, godz. 11:52
  Kolejny plus za podejscie do tematu. Jednak dla mnie to jest pytanie retoryczne. Wrecz brakuje mi takiej muzyki.
 • marcoss8119 października 2012, godz. 12:00
  Airwave uwziął się na jedno brzmienie, ma do tego prawo, ale próbuje je sprzedać w sposób zbyt nachalny, co słychać zwłaszcza w przypadku Romeo & Juliet. Często to zauważam to w "undergroundowym" uplifcie, gdzie sporo producentów stosuje jakieś tanie chwyty na Andy Bluemana by wzbudzić poczucie szału, że niby ktoś zrobił coś innego. Najzupełniej szczerze jestem stanie wyróżnić Cathedrals Of Hope, A Simple Day, Kabalash (kawał soundtracku :)), Above The Sky 2012 .
  Oyama , Particles Of Love i zwracają też na siebie uwagę, ale słucha się ich bez przekonania. Do pewnego momentu miałem takie same zdanie o Above The Sky 2012, ale i tak nie wyobrażam sobie imprezy z takim trance'em. I tu zgadzam się z Sojką.
 • Kramon19 października 2012, godz. 12:05
  4:32, achhh jaki mięsisty basik.. Płyta bardzo dobra umnie klasuje się na playlisty typu leci muzyka cały czas zgłośników jak jestem w domu.. i nie muszę podchodzić aby zmienić utwór bo np jest za mocny a ja obecnie np nie mam siły na niego.. itp...
 • Luc Deep19 października 2012, godz. 15:11
  Wspaniała, fenomenalna muzyka, prawdziwy progressive trance, szkoła dla tych, którzy prog trance utożsamiają z Markusem Schulzem, tworzący zwykły, nudny modern. Oczywiście każdy ma swoje zdanie, jak dla mnie jest to jeden z najlepszych transowych albumów XXI wieku.
  Mam tez odmienne zdanie----wiele bym dał aby takiej muzyki posłuchać na jakimś evencie, aby móc hipnotycznie odpłynąć i wreszcie znaleźć sie w swoim wymarzonym muzycznym świecie:):) ta cała nowoczesność rodem z Armady, Garudy, Anjuny, High Contrast, Echanced, Spinnin i kilku innych, zabija klimat i wszystko strasznie spłyca----muzyka bez emocji i uniesień, schematyczna, nudna i na zmianę powielana---dla mnie wykastrowana i w ogóle nie do przyjęcia:)

  Brawo, brawo, brawo!!!!!!!! Czekam z niecierpliwościa na "Bright Lines"!!!!!!
 • dj_kamol19 października 2012, godz. 17:00
  Jak dla mnie album roku. Dokładnie taki trance jaki uwielbiam słuchać najbardziej. Elektronika którą gdzieś w tle uzupełniają basy i beat na które nie zwraca się uwagi :) Dla mnie osobiście jedyny 100% album transowy w tym roku.
 • 87Horny19 października 2012, godz. 17:26
  pamiętam jak J00F polecał ten album swego czasu na swoim fanpage'u.. wszedłem od razu, przesłuchałem i od tej pory cały czas na moim mp3 playerze... staram się być otwarty na wszystkie rodzaje trance i doceniać to co dobre, ale zawsze największy szacunek będę miał do dj-i, grających od lat progressive/psy trance z głową... ten album reprezentuje dokładnie to co w progressive uwielbiam najbardziej... zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla każdego szanującego się fana TRANCE przez duże T....
  słowo jeszcze co do grania tego typu muzyki na imprezie... absolutnie wyobrażam sobie event z taką muzyką i sądzę, że takie opinie są wynikiem właśnie tego że takiej muzyki często się na eventach nie prezentuje... przyjął się kanon - ma być szybko, skocznie, itd... Airwave mnie wprowadza w powolny trans, uczucie które ciezko opisać a tylko Ci którzy to czują wiedzą o co chodzi ;) najbliższa taka hipnotyczna sesja już 3 listopada w Sopocie :).. co prawda nie Airwave, ale gość który ma z tym albumem/stylem bardzo wiele wspólnego...
 • DjRules19 października 2012, godz. 18:34
  @laudanum ta nutka to matka całego Trance'u klasyk w samym sobie od tego wszystko się zaczęło:)
 • vanhool19 października 2012, godz. 18:47
  Co kto lubi. Bez pojazdów na gusta innych ludzi, dla mnie to jest to czego chciałbym słuchać jak najczęściej, nie uważam że jeżeli coś brzmi tak jakby było nagrane 5, 6 czy 10 lat temu ma być złe, gorsze. To jest po prostu najzwyklejszy najprostszy trance.

  @ UcieX
  Nie Twój klimat, spoko, nie wiem dlaczego ktoś miałby od razy po Tobie jeździć :)

  @ Jerycho
  Nie popadajmy w skrajności, jeżeli wpis taki jak Twój miałby kogoś obrazić, chyba już nijak nie dałoby się wyrazić swojego zdania na żaden temat :)
 • Jared2219 października 2012, godz. 19:09
  Bardzo fajny album ;)
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (31)