Dzięki uprzejmości organizatorów Beach Party 2008 udało nam się porozmawiać z duetem Super8 & Tab. Mikka Eloranta i Janne Mansnerus współpracują razem od 2005 roku. Wcześniej każdy z nich produkował solowe utwory. Znani 23 UserComments

Super8 & Tab - wywiad dla FTB.pl

Artykuł dodano: 12 sierpnia 2008, godz. 17:11
Odsłony: 8117x

Dzięki uprzejmości organizatorów Beach Party 2008 udało nam się porozmawiać z duetem Super8 & Tab. Mikka Eloranta i Janne Mansnerus współpracują razem od 2005 roku. Wcześniej każdy z nich produkował solowe utwory. Znani są z omijania klasycznego trance’owego brzmienia, mocnych, „elektrycznych” linii basowych i chwytliwych melodii. Gościli w Polsce dwa razy, za każdym razem zaskoczeni ciepłym przyjęciem ze strony publiczności. Udało nam się porozmawiać z sympatycznymi Finami po ich występie w Gdyni. Znacie „Suru”, „Needs To Feel” czy ostatni przebój „Elektra”? Poznajcie ich autorów – Super8 & Tab w wywiadzie dla ftb.pl
 
Graliście drugi raz w Polsce, jak wam się podobało?
Tab:
Macie tu niesamowite imprezy! Niesamowite!
Super8: Za każdym razem kiedy przyjeżdżamy do Polski, jest to najlepsza impreza na jakiej kiedykolwiek byliśmy. Właściwie to… chcielibyśmy się tutaj przeprowadzić! (śmiech) Lecieliśmy tu z Helsinek tylko półtorej godziny, więc dostać się tutaj jest naprawdę łatwo, no i zawsze jest niesamowita impreza.
Tab: Widzieliśmy to już za pierwszym razem, że ludzie w Polsce są otwarci, ciepło nas przyjmują i mają tzw. „otwarte głowy” na nową muzykę.

Myślicie że łatwiej było by się wam zaaklimatyzować w polskim klimacie?
Tab: Myślę, że tak. Kiedy wylatywaliśmy z Helsinek, pogoda była prawie identyczna jak ta w Polsce. W ogóle przez trze ostatnie tygodnie mieliśmy fantastyczną pogodę.

Kiedyś Joni Ljungqvist powiedział mi, że sporo Skandynawów jest dobrymi muzykami, bo pogoda jest do dupy i ludzie nie mają co robić, więc tworzą muzykę (śmiech)
Super8: Haha, ci Szwedzi zawsze byli pomysłowi! W Finlandii zawsze mamy inne opcje.
Tab: Tak, Finlandia jest bez porównania fajniejsza! (śmiech)
Super8: Mamy np. świetnych kierowców Formuły 1, podobnie jak Polska!
Tab: Zobacz kto zawsze się ściga: Kubica i Raikkonen. Ci goście są super!

Oglądacie Formułę 1?
Tab: Tak! Uwielbiamy to!
Super8: Weźmy takiego Kubicę. Ten koleś jest szalony! Rok temu mało co nie stracił życia, a teraz znowu ściga się z najlepszymi!

A pamiętacie Mikke Hakkinena? Byłem fanem Formuły 1 jak zdobywał mistrzostwo.
Tab: Tak! W Finlandii nie zapominamy o wielkich mistrzach tak szybko (śmiech)

W Finlandii macie nie tylko dobrych kierowców Formuły 1, ale także świetnych dj-ów i producentów. Mogli byście wymienić swoich ulubieńców?
Super8: Oczywiście: Jonas Hahmo, chłopaki z Michael Cassette, JS16, Heikki Limatainen, Mikka Kuisma, Alex Kunnari, Kimmo Kauppinen, Orkidea…
Tab: Dużo by wymieniać.

Wymieniliście prawie wszystkich mi znanych. Jak myślicie, czemu właśnie w Finlandii jest taka pokaźna liczba producentów o oryginalnym brzmieniu?
Super8: Myślę, że jednym z powodów może być to, że w Finlandii najzwyczajniej w świecie nie ma zazdrości. Wszyscy producenci znają się nawzajem. Dzielimy się informacjami. Ktoś wysyła mi numer i pyta „ej, co o tym myślisz?”. Zawsze jest szczera odpowiedź. Doradzamy sobie, gramy kawałki z naszego podwórka, które nam się podobają.

W Polsce sytuacja wygląda trochę inaczej pod tym względem…
Tab: Jeżeli zachowujesz się w taki sposób, że nie odpowiadasz ludziom jak pytają cię, jaki trick zastosowałeś, będziesz trzymał wszystkie informacje dla siebie, po dwóch latach znajdziesz się w sytuacji, że będziesz słuchał jakiegoś kawałka myśląc „ Hola, hola. Oni to robią! ciekawe jak oni to zrobili?”. W Finlandii wszyscy producenci są przyjaciółmi. Przy tym każdy ma swój umysł i swój kierunek w którym chce się rozwijać, dla tego nie ma kopiowania.
Super8: Jeżeli Orkidea przyśle mi jakiś numer i brzmienie rozwali mnie, dzwonię do niego i pytam jak to zrobił. On odpowiada „a słuchaj użyłem tego i tego syntezatora” itd. Jednak, tak jak powiedział Tab – każdy ma własny kierunek i własną muzykę

Zagraliście dziś sporo swojej muzyki…
Super8: Tak, chyba na tym polega przywilej dj-a, który jest również producentem. Chociaż od jakiegoś czasu ten podział zanika. Zagraliśmy naszą „Elektrę”, remiksy dla Paula van Dyka, Luminary i duetu Bart Claessen & Dave Schiemann. Zagraliśmy też jeden nowy track, ale nie chcemy nic o nim mówić. Jest jeszcze do dopracowania, nie ma tytułu i nie wiemy kiedy zostanie wydany.

Jak u was wygląda proces twórczy? Gdzie jest studio i jakiego sprzętu używacie do produkcji?
Super8: Nasze studio mieści się w Helsinkach…(Tab przerywa)
Tab: Muszę powiedzieć, że z jakichś względów nasze studio nazywa się Helsinki Vibe (śmiech)

Tak ciekawe skąd Helsinki w nazwie (śmiech)
Tab:
Nie mam pojęcia! (śmiech)
Super8: Więc… używamy Logica, jest to naszym zdaniem najlepszy program do robienia muzy. Mamy też Maca, dużo plug-inów, trochę hardware’u, jak np. Virus TI i Roland jp 808. Nic szczególnego. Zawsze byłem zdania, że najważniejszy jest pomysł na kawałek, a nie to na czym się go zrobi.

To studio znajduje się w domu któregoś z was, czy może to oddzielny budynek?
Super8:
To oddzielny budynek. Dom jest do relaksu, kiedy idziemy do studia, trzeba pracować, nawet jeżeli nie uważamy tego co robimy za pracę. Dobrze jest oddzielić studio od domu. Właściwie nie słucham muzyki prawie w cale w domu, tylko w studiu.

Kiedyś jeden z producentów opowiadał mi o tym, jak wyniósł studio z domu i musiał zmienić nawyki. Przed przeprowadzką wstawał i robił muzykę. Po przeprowadzce czuł się źle, ponieważ musiał się zmusić do chodzenia do studia jak do pracy…
Super8: Muszę powiedzieć, że moja dziewczyna jest znacznie bardziej szczęśliwa, kiedy studio znajduje się poza domem. Kiedyś było coś takiego, że niby jesteśmy oboje w domu, ale ja siedzę przed kompem i robię muzykę… Teraz jestem po prostu w domu i tyle.
Tab: Poza tym, czasami trzeba odpocząć od studia. Musisz iść do domu, spotkać się ze znajomymi, dziewczyną itd… Wtedy łapiesz inspirację i pomysły - wracasz do studia i możesz robić nowy numer przez dziewięć godzin.
Super8: Wtedy można odetchnąć: O jak dobrze jest wrócić do studia! (śmiech)

Czyli nie macie sytuacji, że idziecie z kuchni z kanapką, prosto do studia, na które akurat w tym momencie nie macie ochoty?
Super8: Kiedyś miałem studio w domu i moim zdaniem, nie jest to dobry pomysł.

Zawsze produkujecie razem, czy może są sytuacje gdy tylko jedna osoba siedzi w studio?
Super8:
Od kiedy postanowiliśmy tworzyć duet, robimy muzykę razem, ale zdarzają się wyjątki, jak w przypadku remiksu „New York City” Paula van Dyka. Paul chciał, żebyśmy wprowadzili jakieś poprawki, a ja akurat byłem w Hiszpanii. Więc wszystko zrobiliśmy przez telefon „ok., zróbmy to tak, albo tak”. Tab zrobił zmiany, które Paul zaakceptował.

Kiedyś pracowaliście oddzielnie, czy myślicie, że jest szansa na usłyszenie solowych produkcji od Super8 i Taba?
Tab:
Nie…
Super8: Myślę, że to by było dziwne dla ludzi. Przez ostatnie 3 lata dużo razem zrobiliśmy. Zawsze kiedy robiliśmy muzykę, to była muzyka Super8 i Taba. Teraz powrót do solowych produkcji był by ryzykowny. Ludzie mogli by pomyśleć, że się pokłóciliśmy albo coś w tym stylu. Świetnie uzupełniamy się w studio. Kiedy mam pomysł, dobrze jest usłyszeć od Taba: „to dobry pomysł” albo „weź wyłącz to gówno” (śmiech). To jest sposób w jaki pracujemy, już się do tego przyzwyczailiśmy.
Tab: Było by mi bardzo ciężko pracować bez Mikki. Wiesz, przez te 3 lata tak dużo się wydarzyło. Spędzamy ze sobą dużo czasu w studio, podróżując po całym świecie. Po co mieli byśmy to robić? Mogli byśmy, ale po co?

Wyprodukowaliście sporo hitów, w zeszłym roku wydaliście też kompilację. Więc naturalnym następstwem owocnej współpracy wydaje się być album. Kiedy takowego możemy oczekiwać?
Super8:
Ok, zaczynamy… (śmiech)
Tab: Jeżeli powiemy: wkrótce… To zależy…
Super8: Od tego, co masz na myśli mówiąc „wkrótce”. Album jest w drodze, powstaje. Mamy w naszych umysłach obraz tego, jak powinien wyglądać nasz album. Obecnie jesteśmy na etapie szukania jakichś kolaboracji…
Tab: Głównie chodzi nam o wokalistów i wokalistki.
Super8: Mamy tę wizję albumu i chcemy go zrobić bez ciśnienia.
Tab: Chcemy go zrobić, to jest chyba najważniejsze. Nie chcemy zbiorowiska singli. Może wydamy ten album w następnym roku? Może… na pewno nadejdzie prędzej czy później.
Mam nadzieję że czym prędzej będzie okazja żeby o nim porozmawiać. Dzięki za wywiad chłopaki i powodzenia!
Super8: Również dziękujemy!
Tab: Pozdrawiamy wszystkich imprezowiczów z Polski! Do zobaczenia! 
 

Komentarze
 • sosna12 sierpnia 2008, godz. 17:53
  spoko wywiadzik :) chlopaki sa fantastyczni :P oby czesciej grali na eventach w PL:D
 • Martinl812 sierpnia 2008, godz. 17:56
  Jak patrze na ten filmik z Beach Party to aż mi ciary przechodzą :)
 • _RTT_12 sierpnia 2008, godz. 17:59
  Bardzo fajny wywiadzik :)
 • TranceOnalwayS112 sierpnia 2008, godz. 18:03
  ciekawy wywiad :)
 • TranceOnalwayS112 sierpnia 2008, godz. 18:05
  ekstra filmik zajebiste nuty :)
 • SebA12 sierpnia 2008, godz. 18:08
  TranceOnalwayS1 --> Edycja ;) moze byc .. .fajnie chlopaki graja.. na RTX tez polecieli.. :p
 • lorii2312 sierpnia 2008, godz. 18:10
  Needs To Feel jak ja kocham ten kawałek !!!!!!!!!!! mniam mniam mniam mniam mniam mniam mniam mniam POzdrawiam wszystkie pipeczki!!wio meeting też:P:P
 • Ja...12 sierpnia 2008, godz. 18:20
  Panowie na BP naprawde dobry secik;) milo go wspominam;)
 • mask0812 sierpnia 2008, godz. 18:28
  Mega wywiad. Gratuluje!!! a co do Super8 i Tab'a to popisali sie na BP2008
 • ***Molu***12 sierpnia 2008, godz. 18:39
  jedni z moich ulubiencow :D
 • sWWiFt12 sierpnia 2008, godz. 18:40
  zjebane nagłosnienie było i tak powiem !!
 • mueve12 sierpnia 2008, godz. 19:11
  Naprawde swietny wywiad. Pokłon dla chlopaków. Zajawka z Beach party rewelacyjna. Oby tak dalej !!
 • kaffar12 sierpnia 2008, godz. 19:20
  fajny wywiad spoko wywiad zajebisty wywiad itp itd wnerwiaja mnie juz te komenty ehhh Filmik z BP kozak taki piekny trance ... oby w HA na CF bylo podobnie albo jeszcze lepiej !!
 • Volffik12 sierpnia 2008, godz. 19:44
  A który jest który? :D
 • Jarek 198312 sierpnia 2008, godz. 20:42
  Ciekawy wywiad :)
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (23)