Jakiś czas temu strona 1001Tracklists przedstawiła raport ze swojej perspektywy dotyczący muzyki EDM. Zostały tam umieszczone informacje na temat najpopularniejszych elektronicznych audycji radiowych! 0 UserComments

W 2021 roku na świecie królował tech house, a w Polsce DJ KUBA & Neitan - raport

Artykuł dodano: 19 stycznia, godz. 08:19
Odsłony: 582x
Jakiś czas temu strona 1001Tracklists przedstawiła raport ze swojej perspektywy dotyczący muzyki EDM. Zostały tam umieszczone informacje na temat najpopularniejszych elektronicznych audycji radiowych, kawałkach czy najpopularniejszego gatunku, jakim był oczywiście tech house. Sprawdźmy, jakie wiadomości możemy jeszcze odczytać z tego zestawienia!


Tech House królował nad innymi gatunkami

W raporcie 1001Tracklists przedstawiony został wykres kołowy, na którym pojawiło się dziesięć części. Trzy największe z nich należały do: house'u - 15%, dance'u - 18% oraz właśnie tech house'u - 22%, który jak widać kolejny rok z rzędu króluje nad resztą gatunków.

Może mieć na to wpływ ogólnoświatowy sukces utworu Do It To It od ACRAZE'a, który został najpopularniejszym imprezowym utworem ubiegłego roku. Warto też dodać, że na największy portal z tracklistami trafiło w 2021 ich aż 70 tysięcy, z czego prawie 20% to live sety. Na stronę dodano również prawie 112 tysięcy nowych utworów, remiksów, mashupów itd.
Jeśli chodzi o tech house, to przedstawiono nam osobny ranking, który zawierał pięćdziesiąt najpopularniejszych utworów z tego gatunku. W zestawieniu pojawili się tacy artyści jak np. Dom Dolla, FISHER, Vintage Culture czy duet SIDEPIECE.

1001Tracklists przygotowało dla nas znacznie więcej ciekawych topek. Sprawdźmy, czego możemy się jeszcze dowiedzieć z ich raportu.

Posłuchaj jednego z najpopularniejszych utworów 2021 - Set u Free od GUZ'a

Kto był najpopularniejszy w swojej dziedzinie?

Zacznijmy może od labelów, gdzie przedstawiono ich dziesięć w zależności od tego, jak często były grane utwory w nich wydane. Na miejscach od 10 do 4 znalazły się odpowiednio: >Anjunabeats, Toolroom Records, HEXAGON, Armind Recordings, ASOT, Revealed Recordings oraz STMPD RCRDS.

Na podium znalazły się: Musical Freedom, Armada Music, a kolejny rok z rzędu królem labelów zostało Spinnin' Records. Co można odczytać z tej topki? To na przykład, że wytwórnie Armina van Buurena nadal są rozpoznawalne w EDM-ie.

Najpopularniejszą tracklistą roku 2021 był według portal 1001Tracklists debiutancki epizod audycji radiowej Timmy'ego Trumpeta o nazwie SINPHONY Radio 001. Ponad 32 tysiące ludzi postanowiło sprawdzić, jakie utwory grał wtedy Australijczyk. Po drugiej stronie medalu mamy najpopularniejszy radio show, a tego zaszczytnego tytułu dostąpiła playlista - Tiesto's Club Life, która co odcinek cieszyła się dużą ilością słuchaczy.

Posłuchaj pierwszej części audycji Timmy'ego Trumpeta pt. Sinphony Radio


Zapotrzebowanie na live sety

Rok 2021 był kolejnym, który stał pod znakiem zapytania, jeśli chodziło o festiwale czy imprezy klubowe. Odbiło się to też także na stronie 1001Tracklists, ponieważ widać było czego potrzebują użytkownicy serwisu, ale też fani z całego świata.

Drugą najpopularniejszą playlistą na portalu był występ Marshmello z festiwalu Lollapalooza, który odbył się w Chicago. Oprócz Pana Pianki w imprezie uczestniczyli inne gwiazdy EDM takie jak np. Illenium, Jauz czy duet Yellow Claw.

Na następnych pozycjach pojawiały się sety Davida Guetty i projektu W&W, który niestety na początku roku byli w stanie nagrać tylko sety z domowego zacisza czy bez obecności większej ilości osób wokół. To wszystko pokazuje nam jak bardzo brakuje występów na żywo.

Sprawdź set Marshmello z Lollapaloozy Chicago 2021


Polskie akcenty na końcowe zestawienia

W raporcie portalu 1001Tracklists nie mogło zabraknąć też zestawień dotyczących poszczególnych gatunków muzycznych od afro house'u zaczynając, a na transie kończąc. W sumie przygotowano ich aż siedemnaście, a na niektórych z nich możemy znaleźć polskie aliasy. Sprawdźmy, którego rodaka spotkamy w tych topkach!

Top Bass House Tracks

43. Skytech & Fafaq Pres. All that MTRS - Scrolling Up
34. NOT.ME x EightBlue - Fade Away
2. DJ KUBA & NEITAN X Skytech - Dancing

Top Electro House Tracks

49. DJ KUBA & NEITAN x Bounce Inc. - Cream
25. Blinders - Pressure (Wanna Feel Good)
24. R3HAB & Luis Fonsi & Sean Paul - Pues (Skytech & Fafaq Pres. All that MTRS Remix)
15. Blinders - Mind Of Mine

Top Funky/Groove House Tracks

5. DJ KUBA & NEITAN X Skytech - Dancing (Wh0 Festival Remix)

Top Future House Tracks

41. DJ KUBA & NEITAN - Everybody
17. R3HAB & DNF & Fafaq - Sorry I Missed Your Call
10. Skytech & DJ Angelo ft. Aleesia - Wild Love
6. DJ KUBA & NEITAN & Nogun - Sweat

Top Mashups of 2021

11. Supermode X September - Tell Me Why I Cry For You (Max Klimek Future Rave Tribute Mix)
2. Skytech & DJ Angelo vs. Delerium & Sarah McLachlan - Wild Love vs. Silence (Skytech Mashup)

Top Tracks of 2021

154. Skytech & DJ Angelo ft. Aleesia - Wild Love
141. DJ KUBA & NEITAN & Nogun - Sweat
111. DJ KUBA & NEITAN X Skytech - Dancing (Wh0 Festival Remix)
30. DJ KUBA & NEITAN X Skytech - Dancing

Wygląda na to, że wśród polskich producentów królował w tym roku duet DJ KUBA & Neitan, których utwór trafił nawet do pierwszej pięćdziesiątki najpopularniejszych tracków, a remiks projektu Wh0 do tej produkcji również pojawił się bardzo wysoko. Miejmy nadzieję, że w 2022 będzie się pojawiało co raz więcej polskich aliasów w tego typu zestawieniach i w końcu wrócimy do normalnego funkcjonowania z festiwalami oraz imprezami klubowymi!

Jeden z największych hitów DJ'a KUBY & Neitana w 2021 roku czyli Dancing

Sprawdź także:


Komentarze
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (0)