Zainspirowany ostatnim singlem Farhada Mahdaviego, wydanym w A State Of Trance, Piotr 'Z Dobrej Woli' postanowił zrobić mały przegląd klubowych kawałków, poświęconych Warszawie… i nie tylko. 11 UserComments

Warszawa oczami i uszami producentów z różnych krajów

Artykuł dodano: 14 lipca 2015, godz. 10:15
Odsłony: 3919x

„Mam, tak samo jak ty, miasto moje, a w nim…” - tak rozpoczyna się chyba najbardziej znany utwór o polskiej stolicy. Zainspirowany ostatnim singlem Farhada Mahdaviego, wydanym w A State Of Trance, pt. „Warsaw”, postanowiłem zrobić mały przegląd klubowych kawałków, poświęconych Warszawie… i nie tylko.

Słów kilka o wspomnianym dziele Irańczyka: uwagę przykuwa niesamowicie emocjonalny break down, wyjęty rodem z produkcji, do których swoją rękę przyłożył holenderski kompozytor Geert Huinink. W mojej ocenie, dalsza część tej kompozycji jest zbyt schematyczna, by się nią zachwycać, choć rozwinięcie melodii może się podobać.

Farhad Mahdavi - Warsaw (Original Mix)

Nie, to nie pierwszy przypadek, by obcokrajowiec poświęcał swój utwór Warszawie. Na początku swojej kariery (w 2009 roku), Andrew Ligett - znany szerszej publice jako Sneijder - wydał utwór „Warsaw” w Infrasonic Future. O zremiksowanie kawałka został poproszony… szczecinianin Tomasz Popielarski - Arctic Moon. Która wersja wypadła lepiej - euforyczny, upliftingowy oryginał producenta z Irlandii Północnej czy mocniejsza interpretacja naszego rodaka z elementami tech trance - zdecydujcie sami.

Sneijder - Warsaw (Original Mix)

Sneijder - Warsaw (Arctic Moon Remix)

Dwa lata wcześniej, w 2007 roku, duet Goloka - składający się z brytyjskiego producenta Pete’a Haywarda oraz polskiej wokalistki Kasi Wojciechowskiej - nagrał album „Afterglow”, na którym znalazła się kompozycja „Sleepless In Warsaw (Late Night Rework)”. W 2011 roku na EP-ce „The Moon Of Her” pojawił się remiks od brytyjskiego producenta Davida Pannella, ukrywającego się pod aliasem Keeko. Ciężko mi się zdecydować na wybór lepszej wersji. A jakie jest Wasze zdanie?

Sleepless In Warsaw (late night rework) - Goloka

Goloka - Sleepless in Warsaw - KeeKo Remix.mp3 by David Pannell

Oczywiście, "Polacy nie gęsi" i swoich twórców mają. W naszym wehikule czasu pozostańmy przy roku 2011. To właśnie wtedy utwór „Warsaw” w wytwórni Fraction Records wydał Indecent Noise. Oprócz oryginału, mogliśmy usłyszeć również Tech Edit Aleksandra oraz remiks Davida Forbesa. Motyw z breakdownu pozostaje w mojej głowie do dziś.

Indecent Noise - Warsaw (Original Mix) [Fraction Records]

Indecent Noise - Warsaw 2.0 (Original Mix) [MA030] OUT NOW!

Warto dodać, że kilkanaście miesięcy temu w labelu naszego rodaka - Mental Asylum Records - pojawiła się oficjalna kontynuacja tego kawałka - „Warsaw 2.0”, z remiksem południowo-afrykańskiego twórcy, Lostly’ego. Jeżeli uwielbiacie psychodeliczne wstawki, to właśnie ten singiel - a zwłaszcza Original Mix - przypadną Wam do gustu bardziej niż pierwowzór.       

Pod koniec maja 2012 roku, polski rynek muzyczny podbiła EP-ka Moniki Brodki pt. „LAX”, wydana w wytwórni Kayax. To właśnie na niej pojawił się kawałek  „Varsovie”, wraz z remiksami od rodzimych twórców - Auera oraz Bueno Bros. Osobiście, chciałbym jednak wyróżnić nieoficjalną interpretację od Tomasza Cegielskiego aka. Koe, który jeszcze bardziej podkręcił tempo tej jakże energicznej kompozycji. Co sądzicie o jego wersji?

VARSOVIE - BRODKA - OFFICIAL VIDEO

Brodka - Varsovie (Koe Remix)

Nie możemy też zapomnieć o Kotach i Psach i ich kawałku o "Warszawie nocą". To jeden z najbardziej porywających numerów w ich karierze, sprawdza się dobrze zarówno na imprezach housowych, deep housowych, tech housowych, a nawet electro-housowych. Kto jeszcze nie słyszał, powinien koniecznie nadrobić.

Catz`n Dogz - Warsaw By Night


BONUS TRACK:

Nie samą stolicą kraj żyje, dlatego na koniec przenosimy się do Katowic. To właśnie temu miastu, jak i wszystkim polskim fanom trance, jeden ze swoich utworów zadedykował sam Markus Schulz. Artysta umieścił go na albumie swojego projektu Dakota - „Thoughts Became Things II” w 2011 roku. Jak przyznał sam Schulz - pomysł na „Katowice” pojawił się podczas jego pobytu w ramach imprezy Mayday 2010. Trzeba przyznać - trudno nie tęsknić za takimi produkcjami Markusa.

Markus Schulz presents Dakota - Katowice (Extended Mix)

O czymś zapomnieliśmy? Macie swój ulubiony klubowy kawałek o Warszawie… lub o innym polskim mieście?
Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!

Komentarze
 • RazorBMW13 lipca 2015, godz. 13:04
  Jacek Sienkiewicz feat. Marek Raczkowski - Warsaw for Beginners
 • pimo8214 lipca 2015, godz. 10:22
  Tomcraft - Katowice
 • strzałaSP14 lipca 2015, godz. 11:10
  Techno:

  Ben Klock - Warszawa
 • UcieX14 lipca 2015, godz. 11:25
  Najbardziej czuję tą inrepretację "Sleepless In Warsaw". Kojarzy mi się z industrializmem, a jednocześnie miejscami gdzie niebezpiecznie nocą się kręcić.

  Wersja "Sneijdera" też do mnie trafia - tak Warszawa zabiegania za dnia, gdy dużo się dzieje ;)

  I oczywiście dla mnie "Warsaw By Night", ale bardziej za tą pompeczkę, która nigdy mi się nie znudzi, więc chyba mimo, że z Wawą mi się nie kojarzy za bardzo to na razie to mój nr 1 ;)

  Kilka innych Warsawów można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę beatport "Warsaw" :) • krzys268014 lipca 2015, godz. 12:21
  Mi najbardziej zapadł w pamięci świetny uplift od rodaków : Nitrous Oxide & Adam Kancerski pres Husaria - Poznań (Original Mix). Jest on o wiele lepszy od wszystkich wymienionych wyżej produkcji :)
  Nitrous Oxide & Adam Kancerski pres Husaria - Poznań (Original Mix) [Infrasonic] VIDEO EDIT
 • ZDobrejWoli14 lipca 2015, godz. 12:29
  Dzięki za przyjęcie materiału :) Muszę przyznać, że Wasze dotychczasowe propozycje są naprawdę ciekawe ;)

  Przy okazji, zapraszam na fanpage: http://www.facebook.com/pages/Z-Dobrej-Woli/1[...] - tam zawsze znajdzie się kilka ciekawych zapowiedzi, wspomnień, bieżących spraw oraz informacji nt. publikacji na blogu (podsumowań i wywiadów) :)
 • Szpecoo14 lipca 2015, godz. 12:45
  Witam. Ode mnie też trochę bitu :)
  Arcane - Warszawa (Yhunykx RMX)
  nie mogę wyczaić oryginału :P Pozdro.
 • Luc Deep14 lipca 2015, godz. 13:56
  Ode mnie dość archaiczny, ale piękny uplift polskiego producenta o Gorzowie WLKP i ziemiach go otaczjących:):)

  Martin Sane - Landsberg Land 2006


 • Maciek Jutrzenka16 lipca 2015, godz. 14:08
  shame on u! za nie umieszczenie

  Ptaki - warsaw.
 • ZDobrejWoli16 lipca 2015, godz. 18:36
  Maciek - oj tam, całej 'biblioteki' umieścić nie mogłem :D Ale dzięki za wymienienie ;)
 • Dastin210119 lipca 2015, godz. 20:40
  Marco Bailey - Krakow
Zarejestruj się i zaloguj, aby dodać komentarz...
Komentarze (11)